Bir maaş bir çanta etmiyor!

Selma AKKAYA yazdı —

7 Ekim 2021 Perşembe - 22:00

  • Meydanları dolduran binlerce emekçinin sesi hükümete ulaşamazken, medyanın gündeminde Louis Vuitton defilesi boy boy manşetleri kapladı. Markanın itibarı düşünülerek, yapılan çevreci eylem basında yeterince yer bulamadı.

Fransız araştırma şirketlerinin her yıl yayınladığı “Lüks Tüketimin Küresel Güçleri” raporuna göre, lüks tüketimin küresel güçleri sıralamasında ilk dördü Louis Vuitton, Compagnie Financière Richemont, Estée Lauder ve Luxottica Group paylaşıyor.   
Dünyanın Covid-19 krizinin pençesinde olduğu bir dönemde insanlık açlıkla sınanırken, Fransız firması olan Louis Vuitton, yıllık gelirini 180 milyonun üzerine çıkardığı için bu listenin başında yer alıyor. 

Louis Vuitton ise işte bu büyüme hızına hız kazandırdığı dönemde dünya tarihinin bütün izlerini içerisinde taşıyan Louvre Müzesi’nde bu hafta Paris Moda Haftası kapsamında bir defile düzenledi. En küçük parçasının binlerle ifade edildiği rakamlarla satışa sunan markanın elbiselerini taşıyan mankenler, basın ordusu ve moda tutkunlarının arasında gelip giderken çevreci genç bir kadın elinde “Aşırı tüketim=yok oluş” pankartıyla lüksün büyüsünü bozuyor. Kısa bir süre sonra polisler üzerine çullanarak, salonda bulunan başka bir çevreci arkadaşıyla birlikte genç kadını gözaltına alıyor.

Eylemi organize eden Amis de la Terre ve Youth For Climate  çevreci örgütünün yapmış olduğu açıklamada, salonda eylemci olarak 30 kişinin yer aldığı, bunlardan ancak ikisinin güvenlik duvarını aşıp sahneye çıkabildiği belirtildi. İnsanlığın açlık ve yoklukla boğuştuğu bir dönemde "2019'da Fransa'da kişi başına 42 parça giysi satıldığını" vurgulayarak; hükümete, sektördeki üretimde acil bir kesintiye gidilmesi çağrısında bulunuldu.

Louvre Müzesi’nde lüksün sembolü markalar defile yaparken aynı saatlerde başka bir defile de işçi ve emekçiler tarafından ülkenin meydanlarında gerçekleşiyordu. Lüks markalar kadar ilgi görmeyen işçi ve emekçiler, Fransa’nın genelinde binler olup meydanları doldurarak, hükümetin sosyal politikalarını protesto ediyordu. Asgari yaşam koşullarına mahkum edilen emekçiler, hükümetin hazırladığı ve memur-işçi ayırımını ortadan kaldırmayı öngören yeni emeklilik reformunun geri çekilmesini talep etti.  Ayrıcalıklı sektörleri ortadan kaldırmayı hedefleyen reforma göre, 64 emeklilik yaşı 1975 yılından sonra doğanları kapsayacak. Şu anda Fransa’da emeklilik yaşı ise 62.

Meydanları dolduran binlerce emekçinin sesi hükümete ulaşamazken, medyanın gündeminde Louis Vuitton defilesi boy boy manşetleri kapladı. Markanın itibarı düşünülerek, yapılan çevreci eylem basında yeterince yer bulamadı. Çünkü bu marka; Çin, Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri gibi lüks tüketiminin zirvede olduğu pazarlarda son yıllarda yüzde 70 oranında bir büyüme sağlamış.  
Louis Vuitton bir el çantasının fiyatı 2 bin Euro’dan aşağı değil.

Fransa’da bir işçi emeklisinin maaşı bir çanta etmiyor. Yeni reform paketine göre ise bu para bile artık çok görülüyor ve çalıştığı sektörler saf dışı tutularak 64 yaşında emeklilik ve emekli maaşı ise bin Euro ile sınırlandırılmak isteniyor. Mevcut hükümet 2022 Nisan ayında gerçekleşecek seçimler öncesinde reformu onaylamak istiyor. Çünkü mevcut sistemde bir işçinin değeri bir Louis Vuitton çantası etmiyor!

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.