Burun kanaması

Dersim DAĞDEVİREN yazdı —

  • Kanama durmuyorsa, solunum almada zorluk varsa, sıkça tekrarlanıyorsa veya çocuk iki yaşından küçük ise doktora başvurmak gerekir. 

Epistaksis olarak da adlandırılan burun kanaması her yaşta görülebilir, fakat çocuklardaki oran daha yüksektir. Burun yapısında bolca damarlar bulunmaktadır. Sümkünme ve burun karıştırma (parmakla) zedelenmelere ve böylelikle kanamaya yol açabilir. Kuru hava da kanama bakımından bir etkendir. Yüksek tansiyon da burun kanamasına sebep olabilir. Sinüzit, burun polipleri, burun ameliyatı ve burun içi eğrilikler de kanamaya yol açabilir. Gebelikte de burun kanaması sık görülebilir. Lösemi (kan kanseri) hastaları ve kan pulcukları (trombositleri) düşük olan insanlarda burun kanaması riski daha yüksektir. Kan inceltici ilaçlar alan insanlar için de artan risk söz konusudur. Alerjik tedavi için kullanılan bazı spreyler de kanamaya yol açabilir. 

Kanama durmuyorsa, solunum almada zorluk varsa, sıkça tekrarlanıyorsa veya çocuk iki yaşından küçük ise doktora başvurmak gerekir. 

Burun kanaması genelde insanlar tarafından tehlikeli olarak görülür. Ama çoğu vakalar tehlikeli değildir. Sakin olmak yararlıdır. 

Kanama başladığında dik oturmak ve başı hafif öne eğmek gerekir. Böylelikle damarlar üzerindeki basınç ve kanama azalır. Ardından burnu 10-15 dakikalığına sıkıştırmak gerekiyor. Çoğu vakalarda bu yöntem ile kanama duruyor. Eğer kanama durmamışsa burnu tekrar 10 dakikalığına sıkıştırmak gerekiyor. Bu yöntem de etkili değilse doktora başvurmak gerekir. Ağızda bulunan kan tükürülmelidir. Kanı yutmak kusmaya neden olabilir. Kanama durduktan sonra mümkünse bir dönem sümkünme ve hapşırmaktan uzak durulmalıdır.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.