Çocuklarda yanık yarası 

Dersim DAĞDEVİREN yazdı —

7 Temmuz 2021 Çarşamba - 22:29

  • Mutfaktaki tehlikeler ve önlemler: İçinde sıcak içecek olan fincan ya da çaydanlıkları masanın kenarından oludukça ileriye/içeriye konulması gerekir. Çünkü çocuklar içinde ne olduğunu merak ettiklerinden fincan, bardak ve tabaklara ulaşmaya çalışmaktadır. Aşağıya sarkan masa örtüleri ciddi bir tehlikeyi beraberinde getirmektedir.

Sıcak sıvılar 50 dereceden itibaren cilde zarar vermektedir. Bir fincan sıvı bebeğinizin ya da küçük çocuğunuzun vücudunun % 30’unu haşlamaya / yakmaya yeterlidir. 

Yanık vakaları küçük yaşlarda en sık rastlanılan kaza sebeplerinden bir tanesidir. Bu kazaların % 80’i ise mutfak ve banyoda meydana gelmektedir.

Tehlikeler ve önlemler bakımından çocukların uzanabileceği mesafeyi unutmamak gerekir. Bu mesafe çocuklar büyüdükçe daha da artmaktadır.  

Mutfaktaki tehlikeler ve önlemler: İçinde sıcak içecek olan fincan ya da çaydanlıkları masanın kenarından oludukça ileriye/içeriye konulması gerekir. Çünkü çocuklar içinde ne olduğunu merak ettiklerinden fincan, bardak ve tabaklara ulaşmaya çalışmaktadır. Aşağıya sarkan masa örtüleri ciddi bir tehlikeyi beraberinde getirmektedir. Elektrikli su ısıtıcılarını kullanırken aşağı sarkan kablolar da tehlike oluşturmaktadır.

Kucakta çocuk taşırken sıcak yiyecek ve içeceklerden uzak durulmalıdır. Ocak üstündeki tencereler de tehlikelidir. Daha çok arka gözlerin kullanılması ve tencere / tava kulplarının arkaya gelecek şekilde konulması tedbir bakımından yararlıdır. Yanan yağın su ile değil kapak kapatarak söndürülmesi yağ patlamasını önlemektedir. Mikrodalgada ısıtılan yiyecekler (özellikle sıvılar ve püreler) dokunulduğunda ılık gibi gelir ama içi çok sıcak olabilir. Bundan dolayı bu yiyeceklerin hem iyice karıştırılması hem de çocuğa verilmeden denenmesi önemlidir.  

Banyodaki tehlikeler ve önlemler: Banyo suyunun çocuklar içine girmeden kontrol edilmesi gerekmektedir. Sıcak su akarken çocuk asla terkedilmemelidir. Musluktaki sıcak su ayarı asla sıcak pozisyonunda bırakılmamalıdır. Zira musluğu açması halinde çocuk yanabilir. Musluklara, su sıcaklığını belli bir derecede (50°) sabit tutan termostat takılmalıdır. Sıcak su torbaları da büyük bir tehlike oluşturmaktadır. Bunlara sadece 50 derecenin altında su doldurulması ve ağızının iyice kapatılması önemlidir. İçinde sıcak sıvı olan kova ya da leğenler yerde bırakılmamalıdır. Çocuklar tökezleyip içine düşebilirler.

Ateşe de çok dikkat edilmelidir. Çocuklar hiçbir zaman ateşin yandığı yerde yanlız bırakılmamalıdır. Kibrit ve çakmaklar çocukların ulaşamayacağı yere konulmalıdır. Ütü de yanık tehlikesi oluşturduğundan ütü esnasında odadan çıkarken ütünün kapanma düğmesine basılıp fişinin çekilmesi önemlidir. Sıcak kaloriferler, kalorifer boruları ve şömineler emniyete alınmalıdır. Çocukların eline maytap verilmemelidir. Çünkü kıvılcımdan elbisesi tutuşabilir. 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.