Koronavirüs enfeksiyonu ve aşılamada son durum

Dersim DAĞDEVİREN yazdı —

18 Ağustos 2021 Çarşamba - 22:53

  • Hızlı yayılmanın nedeni, virüs yüzeyindeki proteinin bir kısmında ufak bir değişikliğin meydana gelmesi. Yayılma hızı bakımından daha etkili olan bu yeni virüsün, yerel veya bölgesel olarak baskın çeşitleri de görülebiliyor. Vakalar arttıkça mutasyon olasılığı da çoğalıyor. 

Dünya genelinde 210 milyonu aşkın insan koronavirüs enfeksiyonu geçirmiştir. 4 milyonu 380 bini aşkın kişi ise hayatını kaybetmiştir. 

Gazetenin yayınlandığı Almanya'da ise 3 milyon 800 bini aşkın insan hastalığa yakalanırken, 90 bini aşkın kişi yaşamını yitirmiştir. 

Koronavirüs, genetik yapısı için RNA'yı kullanmaktadır. Bundan dolayı virüs sürekli ve çok hızlı gelişmektedir. Koronavirüs, yapısında da hızlı şekilde değişiklik yaratma yeteneğine sahiptir. Böylelikle bağışıklık sisteminin yarattığı savunma mekanizmalarının reaksiyonlarından kendini koruyabiliyor. 

Hızlı yayılmanın nedeni, virüs yüzeyindeki proteinin bir kısmında ufak bir değişikliğin meydana gelmesi. Yayılma hızı bakımından daha etkili olan bu yeni virüsün, yerel veya bölgesel olarak baskın çeşitleri de görülebiliyor. Vakalar arttıkça mutasyon olasılığı da çoğalıyor. 

Daha önce hastalanmış ve iyileşmiş insanların ya da aşı olmuş kişilerin bağışıklık sisteminde bazı mutasyonlara karşı yeterince etkili savunma mekanizmasının bulunmadığı görülüyor. Yani iyileşen ve aşılananlara da mutasyon nedeniyle yeniden virüs bulaşabiliyor. İsrail örneğinde bunu görmek mümkün. Toplumun yarısından fazlasının iki defa aşı olmasına rağmen delta mutasyonu ülkede, aşı olmuş insanlar dahil, yaygın. 

Mutasyonların önüne geçebilmek için iki nokta önemli. Koronavirüs enfeksiyonunun vaka sayısı düştükçe mutasyon olasılığı da azalıyor. Buna paralel olarak aşı oranının, yani bağışıklık oranının (hem bireysel bağışıklık, hem de sürü bağışıklığı) yükselmesi de önemli. 

Almanya'daki Robert Koch Enstitüsü verilerine göre ancak toplumun yüzde 85'inin aşı olması halinde bağışıklıktan bahsetmek mümkün olabilecek. Daimi Aşı Komisyonu STIKO bu hafta itibariyle 12 ile 17 yaş arası tüm çocuklar ve gençler için de aşıyı önerdiğini açıkladı. Daha önce STIKO 12-17 yaş arası aşılanmayı sırf belli ön hastalıkları olan, yani risk gruplarına önermişti. 

Aşı olmanız dileğiyle. 

 
paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.