Covid-19 ekseninde izin süreci

Dersim DAĞDEVİREN yazdı —

8 Temmuz 2020 Çarşamba - 15:17

Almanya başta olmak üzere Avrupa’nın birçok ülkesinde okulların tatile girmesi ile birlikte izin sezonu başladı. Covid-19 pandemisi ile birlikte 2020 yılı izin sezonu diğer yıllardan çok farklıdır. Ülke özlemi ve orada yaşayan ailelerin hasretiyle birçok insanımız şimdiye kadar bu dönemde Kürdistan’a gitmeye hazırlanmaktaydı. Bu (duygusal) bağı anlamak ile birlikte, Türk devletinin dört parçadaki halkımıza karşı yürüttüğü savaşın Türkiye’de izin yapmamak için başlıca bir neden olduğunu vurgulamak isterim.
Buna Covid-19 pandemisinin yarattığı sonuçlar ve koşullar da eklenince halkımıza ülkede izin yapmaktan vazgeçme çağrısı kalıyor bana. 40’ı aşkın hekimden oluşan KCDK-E Sağlık Komitesi de geçtiğimiz günlerde bu bağlamda bir açıklama yayınlamıştı.
Almanya başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesi Türkiye’ye seyahat uyarısı yapmaktadır. Bundan kaynaklı ülkeye gidip gelen insanlar dönüşten sonra 14 gün karantina uygulamasına tabi tutulur. Türkiye’de yapılan testlerin sonuçları testlerin uluslararası standartlara uymadığından dolayı çoğu Avrupa ülkelerinde kabul görmemektedir. İzin sürecinde yeni dalganın gelmesiyle birlikte tekrar kısıtlamalara da gidilerek belli ülkelerden Avrupa’ya giriş tamamen yasaklanabilir. Böylelikle zamanında işe/okula dönmeme riski de mevcuttur. Almanya başta olmak üzere çoğu ülkeler seyahat uyarılarının yapıldığı ülkelerde insanların hastalanması durumunda vatandaşlarının geri getirilmeyeceğı vurgulanıyor. Bilindiği gibi Almanya pandeminin başlangıcında 240 bin vatandaşının geri dönüşünü sağlamıştı.
Bunun yanı sıra Türkiye’nin Covid-19 eksenli sağlık politikası başından beri Tabipler Birliği’nin de defalarca dile getirdiği gibi uluslararası standartlardan yoksundur. Kürdistan illeri başta olmak üzere tüm Türkiye’de salgın artarak devam etmektedir. Cizre’deki gelişmeler özellikle Kürtler açısından durumun vahşi boyutunu gözler önüne sermektedir.
Sonuç olarak: sağlığınız / sağlığımız için Covid-19 ve savaş ekseninde Türkiye‘de izin yapmaktan vazgeçin.
Bunların dışında hastalığın bulaşmaması için başta mesafe ve el hijyeni olmak üzere sıkça dile getirilen tedbirler geçerliliğini korumaktadır.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.