Covid-19 pandemisinde son durum 

Dersim DAĞDEVİREN yazdı —

23 Haziran 2021 Çarşamba - 22:58

  • Almanya'da yeni vaka sayısı gittikçe azalmaktadır. Ancak tehlike atlatılmış değil. Çünkü başta İngiltere olmak üzere birçok ülkede Delta mutasyonu olarak adlandırılan koronavirüsü yayılmaktadır.

Köşe yazısını hazırladığım 22 Haziran tarihi itibariyle dünya genelinde 178 milyon 930 bin insan koronavirüsüne yakalanmış ve 3 milyon 876 bin insan virüsten kaynaklı yaşamını yitirmiştir. 

Gazetenin yayınlandığı Almanya'da 3 milyon 731 bin insan enfeksiyon kapmış, 90 bini aşkın kişi hayatını kaybetmiş. Türkiye'de ise 5 milyon 381 bin insan koronavirüsüne yakalanmış, 49 bin insan vefat etmiş. Ancak Türk Tabipler Birliği'nin sıkça dile getirdiği sorunlar göz önünde bulundurulduğunda verilerin doğruluğu tartışmalıdır. 

Almanya'da yeni vaka sayısı gittikçe azalmaktadır. Ancak tehlike atlatılmış değil. Çünkü başta İngiltere olmak üzere birçok ülkede Delta mutasyonu olarak adlandırılan koronavirüsü yayılmaktadır. Hindistan'da felakete yol açan mutasyonun daha bulaşıcı olduğu tespit edilmiştir. Bu mutasyon Almanya'da da gittikçe yayılmaktadır. Hessen eyaletindeki Covid vakalarının yüzde 20'sinde Delta mutasyonu tespit edilmiştir. Aşının bu mutasyona karşı koruyucu gücü konusunda henüz somut birşey söylemek mümkün değildir. 

Aşılanma konusundaki tablo hem dünya genelinde hem de Almanya'da pek iyimser bir bakış açısına izin vermemektedir. Onlarca ülkeye henüz aşı ulaşmamış. Almanya'da aşılama aile hekimlerinin aşılama prosedürüne dahil olmasıyla birlikte hız kazanmış olsa da henüz yeterince aşı bulunmamaktadır. Şimdiye kadar Almanya'da vatandaşların yüzde 51'i en az bir doz aşı almış, yüzde 31'i ise iki defa aşılanmış. Almanya "aşı milliyetçiliğinin önüne geçmek için" Avrupa Birliği ile birlikte aşı siparişleri vermişti. Sipariş verdiği bazı şirketlerin aşıları henüz piyasaya sürülmedi/sürülemedi. Örneğin Tübingen yapımı Curevac aşısı deneme sürecinde yeterince etki gösteremedi. Yine siparişlerin önemli bir kısmını oluşturan AstraZeneca ve Johnson&Johnson şirketlerinin aşıları tromboz riskinden dolayı istenilen düzeyde insanlara dağıtılamıyor. 

Yeni vaka sayısının düşmesi elbette olumludur. Ancak pandemi bitmiş değil. Bundan dolayı fiziki mesafeyi koruma, hijyene dikkat etme, içeride ve insanların yoğun olarak biriktiği alanlarda maske takmak önemlidir. 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.