Covid aşısı için izin prosedürü

Dersim DAĞDEVİREN yazdı —

16 Aralık 2020 Çarşamba - 22:50

  • Bağışıklık sisteminin görevi, hastalığa neden olan mikroplara, örneğin virüslere ya da bakterilere karşı savaşmaktır. Bunun için bir hastalık durumunda vücudumuz tarafından daha sonra mikropları zararsız hale getiren antikorlar oluşturulur. 

Aynı zamanda mikropla tekrar temasa geçildiğinde hastalık meydana gelmeden önce bunu anında yok eden düşünce hücreleri oluşturulabilir. Bir aşıda tam da bu işleyiş taklit edilir. Bulaşıcı hastalıklara neden olan mikropların canlı olmayan veya zayıflatılmış versiyonları olarak insan vücuduna enjekte edilmesi ile aşılama gerçekleşir. Gelecekte gerçek enfeksiyonla karşılaşıldığında vücut daha önceki savaşını hatırlayarak aşı ile önlenebilir hastalıklara karşı koyar.

Aşının kullanımına izin çıkması için temel kıstaslar vardır. Aşının kaliteli, güvenilir yani sakıncasız ve etkili oluşu kanıtlanmış olması gerekmektedir. Bunun için üç aşamalı bir prosedür öngörülmektedir. Birinci aşamada aşının güvenilir oluşu küçük bir gönüllüler grubu üzerinde denenmektedir. İkinci aşamada ise yüzlerece denek üzerinde aşının etkili dozajı ve bağışıklık sistemine etkisi araştırılır. Üçüncü aşama ise binlerce gönüllü üzerinden yapılıyor. Bu aşamada aşının gerçek etkisi tespit edilmeye çalışılıyor.  

Almanya’da aşıların toplumda kullanılması için izin Paul-Ehrlich-Enstitüsü tarafından verilmektedir. Bu Enstitü Sağlık Bakanlığına bağlı bir federal dairedir. Enstitü sırf aşılar konusunda karar mercii değildir. İlaçların ve tıbbi aletlerin piyasaya sürülebilmesi için gerekli izin de bu kuruma bağlıdır.  

Covid aşısı için gerekli izin Almanya’da henüz çıkmamıştır. Bu konuda Avrupa İlaç Dairesi tarafından iznin çıkması beklenmektedir. Avrupa İlaç Dairesi, Covid aşısını hastalığın ölümcül ve temel tedavisi olmadığından dolayı hızlandırılmış prosedürler kapsamında ele almaktadır. Buna karşın İngiltere aşı konusunda özel bir yöntem olan acil izni devreye sokarak 8 Aralık’ta ilk grupların aşılanmasına başladı. İlk etapta belirlenen 70 hastanede 80 yaş üstündekilere ve bazı sağlık çalışanlarına aşı yapılması öngörülüyor. 14 Aralık’ta ABD’de de aşılanmayı başlattı. İlk aşamada 3 milyon doz aşının dağılımı 150 merkez üzerinden yapılacak. 

Önümüzdeki haftalarda Covid aşısı ile ilgili detaylı bilgileri paylaşacağım.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.