DAİŞ, Erdoğan, Rubis!

Selma AKKAYA yazdı —

5 Haziran 2020 Cuma - 11:50

Her ülkede bulunan Rubis petrol istasyonlarında belkide yolunuz geçmiştir. Söz konusu şirket Fransa’ya ait bir şirket. 30 yıldır faaliyet yürüten şirkete ait herhangi bir yerden benzin doldurduysanız, söz konusu bu benzinin DAİŞ’ten doğru geldiğini biliyor musunuz!

Fransız gazeteci Thierry Gadault youtube üzerinde yayınladığı bir dosyada DAİŞ petrolünün Türkiye Rubis Fransa şirketler ortaklığında nasıl aktarıldığını belgeliyor. DAİŞ’le mücadele konusunda “taviz” vermeyeceğini her fırsatta yineleyen Fransa’nın söz konusu Fransız şirketi konusunda kılını kıpırdatmadığı ve duruma 2015 yılından bu yana vakıf olduğu belirtiliyor!

Rubis şirketi petrol ve gaz şeklinde iki alanda faaliyet yürüten bir şirket. Dünyanın birçok yerinde benzin istasyonları bulunuyor. 30 yıldır bulunan şirketin yıllık cirosu 5 milyar Euroya kadar dayanıyor. Şirket 2012 yılında hem de Suriye savaşının patlak verdiği dönemde Türkiye’ye yerleşti. Petrol stoklama işinde uzman olarak Türkiye’de faaliyete başlayan şirketin belgelerini inceleyen gazeteciler 2014-2018 yıllarında cirosunu kaç katına yükselttiğini görüyor. Söz konusu hızlı yükselişin adresi ise Suriye’den DAİŞ eliyle Türkiye’ye ulaştırılan petrol! 104 oranında üretimini arttıran şirketin 2014’te gerçekleştirdiği bu atak, gazeteci Gadault tarafından “DAİŞ’in Suriye’den Türkiye’ye petrol aktarmaya başladığı tarihlere denk geliyor” şeklinde yorumlanıyor!

Yine durumu belgeleyen bir diğer rapor ise 2014-2015 yıllarına ait. Şirket o dönem bölgeye birçok petrol taşıyıcı araç yerleştiriliyor. Aynı dönem hatırlarda kalan, Rusya Erdoğan’ın ailesini DAİŞ petrolünü Türkiye üzerinden aklamakla suçlamıştı! Gadault Aralık 2015’te Rusların konuya dair dosyasına ulaşıyor. Gazeteci Gadault, Rusların konusu dair dosyasında Erdoğan ailesi ve Rubis, DAİŞ üçgeniyle sınırdan petrolün nasıl aklandığının belgelendiğini ifade ediyor. Rubis, sınıra yerleştirdiği araçlar konusunda hep Irak Kürtlerinden petrol aldığı şeklinde açıklasada o dönem bölgeden bir petrol akışı bulunmuyor. 2015’e kadar konuya dair araştırmalar yapıldığını ama Rubis şirketi konusunda hiçbir gelişmenin yaşanmadığını ifade eden gazeteci, Fransa’nın “terörizmi finanse etmekle” yargılaması gereken Rubis konusunda Rusların suçlamalarına karşın sessizliğini koruduğunu ifade ediyor. 2015 yılından sonra Fransız istihbarat servislerinin açmış olduğu bir soruşturmanın ise sonuçsuz kaldığını ifade eden gazeteci, Rubis’in yükselişinin DAİŞ’in çöküşüyle durmaya başladığını da ekliyor!

DAİŞ’i birincil düşmanı sayan Fransa’nın tutumu şaşırtıcı mı değil! Daha önce de çok sayıda Fransız şirketinin DAİŞ’e bölgede rüşvet vererek iş yaptığı belgelenmiş ama Fransa söz konusu şirketler konusunda kısa süreli soruşturmalar başlatmış ama asla sonuca ulaştırmamıştı. Paris, Nice, Marseille… ülkenin birçok yerinde silahlar, satırlar DAİŞ tarafından Fransızlar üzerine doğrultulduğunda aynı ülkenin petrol şirketi tarafından Dünya’ya DAİŞ petrolü Erdoğan işbirliği ile servis edildi. Rubis’in her petrol bayisinden ödenen paraların bir kısmı da Fransızların eliyle Erdoğan ve DAİŞ’e aktı!

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.