Dış gebelik

Dersim DAĞDEVİREN yazdı —

  • Dış gebelik tanısı kan tahlili ve ultrason ile konulur. Döllenmiş yumurta sağlıklı büyüyemediği için doğum mümkün değildir.

Normalinde döllenmiş yumurta (spermlerin yerleştiği yumurta) rahmin içine yerleşmektedir. Dış gebelikte ise yumurta rahim dışında bir yere yerleşir ve orada büyümeye başlar. Buna ektopik gebelik de denilir. Bu tür gebelik normal bir tarzda ilerleyemez. Döllenmiş yumurtanın rahim dışında yaşaması mümkün değildir. Dış gebeliğe zamanında müdahale edilmezse hayati tehlike yaratacak kanama yaşanabilir. 

Tubal gebelik en yaygın dış gebelik türüdür. Yumurtalar yumurtalıklardan çıkıp fallop tüpleri üzere rahime gidiyor. Yani fallop tüpleri yumurtalıklar ile rahim arasındaki bağlantıdır. Tüpün iltihaptan kaynaklı hasar görmesi yumurtanın ilerleyişini olumsuz etkilemektedir. Yumurta tüp içinde sıkışıp kalır. Yumurtanın gelişiminde anormalliğin yaşanması veya hormonların dengesiz oluşu dış gebeliğe yol açabilir. Daha önce dış gebelik yaşanmışsa tekrar etme tehlikesi mevcuttur. Özellikle klamidya isimli bakterinin (mikrobun) yol açtığı enfeksiyon tüplere zarar vermekte ve böylelikle dış gebelik riski artmaktadır. Tüp bebek tedavisi görenlerde de risk daha yüksektir. Doğum kontrolü amaçlı kullanılan rahim içi araçlar da dış gebelik olasılığını arttırmaktadır. Sigaranın da olumsuz etkisi olduğu düşünülmektedir.

Dış gebelik, fallop tüpünün patlamasına neden olabilir. Bu da iç kanamalara yol açabilir ve hayatı tehlike oluşturabilir.

Dış gebeliği önlemek mümkün değildir. Ancak enfeksiyon gibi risk faktörlerini azaltmak için önlemler alınabilir. 

İlk süreçte dış gebeliğin farkına varılmayabilir. Yumurta büyüdükçe belirtiler belirgin olmaya başlar. Hafif kanama ve ağrı ilk belirtilerdir. Tüpten süzen kan tuvalete çıkma dürtüsü olarak belirti gösterebilir. İlerleyen süreçte aşırı sert ağrı, kilo kayıbı, baş dönmesi yaşanabilir. Kanama daha sonra şiddetlenir. 

Dış gebelik tanısı kan tahlili ve ultrason ile konulur. Döllenmiş yumurta sağlıklı büyüyemediği için doğum mümkün değildir. Gebeliğin sonlandırılması zorunludur. Bunun için farklı yöntemler mevcuttur. Dış gebeliğin ilerleyiş seviyesi yöntem konusunda belirleyicidir. 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.