Diz artroskopisi II

Dersim DAĞDEVİREN yazdı —

11 Kasım 2020 Çarşamba - 18:39

  • Yenilenen çapraz bağların iyileşmesinde gecikme veya yetersizlik durumunda, çevre kemikte deformasyon meydana gelebilir ve oluşan boşluğun ameliyatla doldurulması gerekli olabilir.

Çoğu durumda, eklem ağrılarının nedenleri görüntüleme aracılığıyla araştırılabilir veya tedavi edilebilir. Başarı çeşitli faktörlere bağlıdır (ör. yaralanma/hastalık türü, tedavi türü, sağlık durumu, tıbbi cihazlara uyum sağlama) ve garanti edilemez. Bazen tedaviye rağmen başlangıçtaki şikayetler devam edebilir, daha da kötüleşebilir veya müdahaleden bir süre sonra yeni şikayetler ortaya çıkabilir ya da başlangıçtaki şikayetler tekrarlayabilir. Bu tür durumlarda genelde yeniden ameliyat (artroskopi) yapılması gerekir. Önceden var olan diz eklemi aşınmaları, aşınma miktarına bağlı olarak başarı olasılığını önemli ölçüde azaltır. 

Yenilenen çapraz bağların iyileşmesinde gecikme veya yetersizlik durumunda, çevre kemikte deformasyon meydana gelebilir ve oluşan boşluğun ameliyatla doldurulması gerekli olabilir.
Menisküse dikiş atılarak tamiri işleminde genç hastalarda başarı olasılığı daha yüksektir. Menisküsün kısmen alınması gerçekleştirilirse, eklem kıkırdağına binen yük daha fazla olacak, bu da eklem aşınması riskini arttıracaktır. Özellikle kıkırdak düzeltmesi ve materyalin çıkarılması operasyonlarından sonra ikinci bir müdahale gerekebilir. Kıkırdak hücrelerinin ekilmesi için kıkırdak örneklemesi sonrasında, hücrelerin nakil için uygun olup olmadığına karar verilmelidir. Bu durumda yeni bir kıkırdak çıkarma veya başka tedaviler gereklidir. Kıkırdak hücrelerinin naklinden sonra istenen iyileşme ve kıkırdak tabakasının oluşumu çok az olabilir veya hiç olmayabilir.

En önemli risk faktörleri (geçen haftaki yazımda işledim) anestezi uzmanları ve cerrahlar tarafından ortadan kaldırıldıktan sonra tedavi ayakta yürütülebilir. Ayakta tedavi öngörülmesi halinde, tedaviden sonraki süreçte uyulması gereken davranış kurallarının doktor ile konuşulması önemlidir. Ayakta müdahalenin ardından operasyonu takip eden ilk günlerde sık uygulanacak kontroller konusunda doktordan ayrıntılı bilgi alınmalıdır. Taburcu edilmeden önce takip muayeneleri için randevu alınması gerekip gerekmediğini, gerekiyorsa ne zaman alınacağını veya müteakip tedavi gerekip gerekmediği sorulmalıdır.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.