Gelecek kadın olacak!

Dosya Haberleri —

Savaşın gölgesinde girilen 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü, mücadele eden, umut olan, yeni bir yaşam doğuran kadınlara sorduk: 

İLKAY EVREN

Dünya bir 8 Mart'a daha savaşın gölgesinde girdi. Bilinir, savaşta ilk önce gerçekler ölür. Gerçeğin bu imhasının arkasındaki hakikate baktığınızda göreceğiniz ilk şey ise kadının bir savaş ganimeti olduğu gerçeğidir. Çünkü savaş kurnaz erkeğin icadı, kadını köleleştirme, bir cins olarak sömürme, kendi iktidar düzenini, erkekliği daimi kılma aracı. Bu yüzden Kürtlere yönelik yüz yıllık bitmeyen savaş, Ortadoğu'da, Afrika'da, Latin Amerika'da, Asya'da süren ve Avrupa'nın göbeğine taşınan hegemonya savaşı nedeniyle bu 8 Mart ayrı bir önem kazandı. Biz de dünyanın çeşitli bölgelerinde mücadele eden, umut olan, yeni bir yaşam doğuran, inşa eden kadınlara söz verdik.

Yaşamı kadın rengiyle örelim

Demokratik Suriye Meclisi
Eşbaşkanı İlham Ehmed

Demokratik Suriye Meclisi Eşbaşkanı İlham Ehmed: Her şeyden önce 8 Mart günü vesilesiyle kadınların haklarını elde etme mücadele gününü tüm kadınlara kutlu olmasını diliyorum. O kadınları fedakarlıklarıyla anıyor ve onlara minnettarlığımı dile getiriyorum.

Kadınlar toplu ve şahsi mücadelelerini belirli bir düzeye kadar getirmişler, bunun için büyük fedekarlıklar yapmış, her alanda bedel ödemiş, kendini eğitmiş ve örgütlemiş, kendine bir güç ve güven yaratmış. Ancak şimdiye kadar da, dünyanın dört bir yanında, her alanda zulüm ve baskı en kötü yöntemlerle kadınlar üzerinde uygulanmaktadır. Bu baskılar hem toplumda hem de devletin erkek zihniyet tarafından yönetilen kurumlarda gerçekleşiyor. Bunun için kadının mücadele düzeyi bu sistemin zihniyetini değiştirmeye yetmiyor. Bunun olması için kadınların mücadelelerini daha da bir üst düzeye ulaştırmaları, farklı renklerle renklendirmeleri ve her alanda bunu geliştirmesi gerekir. Aslında gerçekte kadın barış ve adaletin teminatıdır, dolayısıyla kadınlar insanlık üzerinde yürütülen bu ağır savaş karşısında barış isteğini farz etmeli, savaşın gelişmesini ve insanlığa karşı olan tahribatları önlemelidir. İnisiyatifi ele almalıdır. Kadın toplumla güçtür, toplumun varoluşu da birikimli ve örgütlü kadınlara bağlıdır. 

Batı Kürdistan'da kadınlar inisiyatifi aldılar ve devrime öncülük ettiler. Yaşamın bütün alanlarında rollerini oynadılar. Fedakarlıkları ve kahramanlıkları dünyada sembol oldu. Şimdiye kadar ortaya çıkmayan kadın özellikleri günışığına çıktı. Duygu, doğruluk, cesaret, zeka, fikir zenginliği, hem fiziki hem eylemsellik, vatanseverlik, toplumsallık ve daha birçok özellik vb... Şüphesiz devrim kadınların önünü açtı, kadınlar da mücadele etti ve devrimi geliştirdiler. Ama önemli olan devrimin kalıcılığı ve devamlılığıdır. Devrimin beraberinde değişim ve dönüşümü getirmesidir. En önemli başarı kadın cinayetlerini durdurmak ve ortak bir sistemle dünyayı idare etmektir. Rojava ilk adımını kendinde geliştirmiştir, bunu daha da zenginleştirmeli ve genişletmelidir. Yaşamın kadının rengiyle örülmesi gerekir.

 

* * * *

Örgütlü bir mücadeleye ve dayanışmaya ihtiyaç var

HDP Eşbaşkanı Pervin Buldan

HDP Eşbaşkanı Pervin Buldan: Öncelikle '8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü tüm dünya kadınlarına bir kez daha kutlu olsun' diyorum. Ancak şunu ifade etmek isterim; kadınlar sadece 8 Martlarda değil yaşamın her alanında her gün hatırlanması ve değer verilmesi gereken varlıklardır. Fakat biz kadınların her gün şiddete maruz kaldığı, katledildiği, her gün baskı altına alındığı, emeğinin ve bedeninin sömürüldüğü, sözünün inkar edildiği, daha doğrusu kadınların inkâr edildiği bir coğrafyada yaşıyoruz. Bütün bunlara rağmen biz kadın hakları savunucuları ve bir kadın partisi HDP olarak kadın mücadelesi veriyoruz. Bütün bu yaşananlar karşısında kadınların tırnağının taşa değmemesi, kadınların daha özgür ortamlarda, daha özgür yarınlarda yaşayabilmesi için büyük bir mücadele yürütüyoruz. Ne yazık ki bugün kadını değersizleştiren ve onu bir meta olarak gören; kadınların bu coğrafyada istediği gibi yaşamasına, sözünü istediği gibi söylemesine, istediği gibi hareket etmesine müsade etmeyen bir erkek egemen sistem ve tek adam rejimiyle karşı karşıyayız. Fakat her şeye rağmen güçlüyüz, dirençliyiz kararlıyız. Bu 8 Mart Ukrayna'da yaşanan savaştan kaynaklı olarak savaşın gölgesinde geçecek ama şunu biliyoruz; savaşlar önce kadınları vurur, önce çocukları vurur. Savaşlarda önce kadınlar ve çocuklar mağdur olur. Elbette ki barışın hakim olduğu, kadınların bu coğrafyada barışı hakim kıldığı bir coğrafyayı ve yarınları yaratmak da biz kadınların elinde. O yüzden örgütlü bir mücadeleye ve dayanışmaya ihtiyaç var. 8 Mart bütün bunlara vesile olsun diye umut ediyorum. Bir kez daha bütün kadınların 8 Mart'ını kutluyorum. 

* * * * 

 

Dünya kadınlarına örnek