Guillain-Barre Sendromu (GBS)

Dersim DAĞDEVİREN yazdı —

21 Temmuz 2021 Çarşamba - 22:53

  • GBS sinir sisteminde meydana gelen bir nörolojik hastalıktır. Vaxzevria ismiyle piyasada olan AstraZeneca aşısına dönük tartışmalar kapsamında bu nörolojik hastalık aşının yan etkisi olarak gündeme geldiğinden dolayı konuyu işleme gereği duydum.   

100 bin kişi başına 1 ile 2 kişide, yani nadir görülen bu hastalık, çoğunlukla 20 ile 30 yaş ve 50 ile 60 yaş arası meydana gelmektedir. Hastalığın erkeklerde baş gösterme olasılığı kadınlara göre daha yüksektir. 

Hastalığın kesin nedeni henüz tespit edilememiştir. Yapılan araştırmalar vücudun sinir hücrelerine karşı antikor üretmesinin hastalığa yol açtığına işaret etmektedir. Bazı tetikleyici faktörler bulunmaktadır. Bunların başında enfeksiyonlar (virüsler veya bakeriler) gelmektedir, örneğin soğuk algınlığı veya mide bağırsak gribi. 

Oldukça hızlı ilerleyen Guillan Barre hastalığı, ayaklardan ve bacaklardan başlayarak vücudun üst kısımlarına yayılım göstermektedir. Hastalık ilerledikçe (yaklaşık 2 hafta) kas zayıflığı felce dönüşebilir. Bazı vakalarda yorgunluk gibi belirtiler ön plandadır. Bazılarında ise yutma, nefes alma zorluğu ve felç gibi durumlar ortaya çıkar. Parmaklarda ve bileklerde karıncalanma, iğne batırılma hissi ve uyuşukluğun yanı sıra şiddetli ağrılar, yürümede, özellikle de merdiven çıkmada zorluklar ve konuşma bozuklukları da hastalığın başlıca belirtileridir. Gözlerin hareket ettirilmesi ve çift görme, idrar bırakma / tutma bağlantılı sorunlar,  kalp ritmi ve tansiyon sorunları ve kan pıhtılaşması da görülebilir. 

Belirtiler ilk başta farklı nörolojik hastalıklara benzer olduğundan dolayı tanı koymak ilk aşamada zor olabilir. Kasların aktivitesi ve sinirlerin sinyal hızı ölçülerek tanı koymak mümkündür. Omurilik sıvısının analizi de tanıyı koymak açısından yararlıdır. 

Tanı konulur konulmaz tedaviye başlanmalıdır. Ancak hastalığın somut bir tedavisi yoktur. Bazı yöntemlerle iyileşme sürecini hızlandırmak veya hastalığın şiddetini azaltmak mümkündür. 

Tedavi sonucu hastaların üçte ikisi iyileşmektedir. Bazen hastalık tekrar etmektedir. 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.