Her şey Total için!

Selma AKKAYA yazdı —

30 Temmuz 2020 Perşembe - 23:00

  • Fransa Doğu Akdeniz’de var olmak için Kıbrıs Cumhuriyeti ile savunma işbirliği anlaşması imzaladı. Üç maddelik anlaşma kapsamında hava-kara ve deniz olmak üzere askeri anlamda bir işbirliği geliştirilirken, Fransa artık Kıbrıs Cumhuriyeti’ne yerleşmiş oluyor. Bu hem bölgedeki Türk hareketlenmesine yanıt hem de petrol ve doğal gaz konusunda Fransa'nın yeni atağı oldu.

İki ülke arasında daha öncede 28 Şubat 2007 tarihinde bir anlaşma imzalanmıştı. Söz konusu savunma işbirliği anlaşması 2010 yılında yürürlüğe girmişti. Devamında Rumlar Fransa’dan, anlaşmanın başta enerji güvenliği olmak üzere birçok alana genişletilip güncellenmesi önerisinde bulunmuştu. İki taraf arasında yaklaşık üç yıl süren görüşmelerden sonra anlaşma 4 Nisan 2017'de Paris'te imzalanmıştı.

Rum silahlı kuvvetlerinin Fransızlar tarafından eğitim ve donanımına odaklı anlaşmaya enerji güvenliği, deniz emniyeti, erken uyarı, kriz anında Fransız uyrukluların Yakın Doğu ülkelerinden tahliyesi, kriz yönetimi, terör, korsanlık ve dışarıdan saldırıya karşılık verme ve doğal afetler konularında yardımlaşma ve enformasyon alışverişini öngörüyordu.

Söz konusu anlaşma, Fransa için öncelikli bir enerji hedefiydi. Bu enerji kaynakları üzerindeki kontrol hamlesi 2007 yılından bu yana Fransız dış politikasının temel eksenlerinden birini oluşturuyordu. Geçtiğimiz yıl ise Türkiye Fransa’nın bölgesel çıkarlarına çomak sokmaya başladı. Doğu Akdeniz'de sondaj çalışmaları yapan Türkiye karşısında Fransa Rum kesimiyle yeni bir anlaşma yoluna giderek bu kez Doğu Akdeniz’de daimi askeri mevcudiyete oluşturmak istedi. Bu hamleyle Fransa pazara giren Türkiye’de dahil diğer ülkelere karşı Doğu Akdeniz'deki enerji kaynaklarından payını büyütmek istiyor. Rumlar ise Fransa’nın adadaki askeri varlığını Doğu Akdeniz'de doğalgaz arama çalışmaları yürüten Fransız petrol devi Total için ek güvence olarak görüyor.

Anlaşma yeni bir çerçeveye oturtulurken, Fransa’nın adada varlığı Fransa 2010’dan bu yana adanın güneybatısındaki Baf kentinde bulunan Andreas Papandreu hava üssünü kullanımıyla mevcut. Rumlarla ortak tatbikat düzenliyor, Rum özel kuvvetlerini eğitiyor. Fransızlara bu yetmediği için bu kez yeni savunma işbirliği anlaşması ile donanmasına da bölgede güvenli bir liman istiyor. Rumlar Fransa’nın adadaki askeri varlığını, olası “Türk saldırısına” karşı caydırıcı unsur olarak görürken, Doğu Akdeniz'de doğalgaz arama çalışmaları yürüten Fransız petrol devi Total için ek güvence olarak görmekte.

Fransa'nın askeri olarak adanın güneyine yerleşmiş olması, Türkiye’e karşı Libya’da kaybedilen pozisyon yeniden kazanılmış oldu. Fransa Libya krizinde AB ve diğer NATO bileşenlerini harekete geçirmek istemiş ama istediği desteği bulamamıştı. AB Türkiye'yi kınama konusunda çekingen davranırken, Fransa hem ekonomik hem de diplomatik olarak her alanda Türkiye'ye karşı hamlelerini devam ettirmeyi planlıyor. Özellikle Libya’ya benzer bir sonuç yaşamadan Doğu Akdeniz'deki çıkarlarını korumak için Rum kesimiyle sıkı ilişkilere giren Fransa, aynı şekilde Yunanistan ile de benzer bir yol izliyor. Önümüzdeki günlerde Yunanistan ile de bir anlaşmanın ortaya çıkması bu anlamda şaşırtıcı olmaz! Çünkü Fransız devi Total’in çıkarlarına zeval gelmemeli!

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.