İkinci dalga kapıda

Selma AKKAYA yazdı —

17 Temmuz 2020 Cuma - 14:26

Fransa Covid-19 nedeniyle 14 Temmuz Ulusal Bayramını bu yıl havai fişekler ya da toplu gösterilerle kutlayamadı. Askeri geçit törenlerine sağlık çalışanları hükümet karşıtı protesto eşlik ederken, polis, Sarı Yeleklilerin de desteklediği sağlıkçıların protestolarına göz yaşartıcı gazla müdahale etti. Aynı gün Fransa Cumhurbaşkanı ekranlardan halka seslenirken, ikinci dalgaya hazırlık aşamasını gündeme getirerek, 1 Ağustos’tan itibaren tüm kapalı mekanlarda maske zorunluluğunun olacağını açıkladı.

Fransa’nın başkenti Paris’te 14 Temmuz Ulusal Bayram kutlamaları sırasında sağlık çalışanları sendikalarının öncülüğünde, kitle örgütlerinin de desteğiyle sağlıksız çalışma koşulları ve düşük ücretler nedeniyle sokaktaydılar. Aylarca Covid-19 nedeniyle en ağır koşullarda çalışan sağlıkçılar, polisin şiddetinden bir kez daha nasibini aldı. Aynı gün Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, katıldığı bir televizyon programında yaptığı açıklamada, koronavirüsle mücadele kapsamında 1 Ağustos’tan itibaren ülke çapında kapalı alanlarda maske kullanımının zorunlu hale geleceğini açıkladı.

Macron, bu uygulamanın ülkedeki sağlık uzmanları tarafından sıkça dile getirilen bir tavsiye olduğunu hatırlatmak ile yetinmedi, Fransa’da salgın verilerinin yeniden yükselişe geçtiğine de dikkat çekti. “İkinci bir dalgaya hazırlıklı olacağız” diye konuşan Macron, televizyon ekranından test sayılarının artırılacağı ve koronavirüs tespit edilen kişilerin çevrelerinin daha sıkı takip edileceğinin sözünü veriyordu. Basın yayın organlarına yansıyan duruma göre ilgili valiliklere yeni yönetmeliğin gittiği, hijyen ve maske kuralına uyum konusunda kontrollerin sıklaşacağı, cezai yaptırımlar konusunda daha sıkı bir denetimin olacağı ve de önümüzdeki günlerde hastalığın yoğun olduğu bölgelere göre yeniden karantina uygulamasının devreye sokulacağı ifade ediliyor.

Fransa’da son rakamlara göre 172 bin 377 kişi koronavirüse yakalanmış ve bu kişilerden 78 bin 597’si iyileşirken, ülkede bugün 63 bin 751 aktif vaka bulunuyor. Virüs nedeniyle 30 binden fazla can kaybının yaşandığı Fransa’da, Paris ve çevresini kapsayan Ile De France bölgesi yeniden kırmızı alarm bölgesi olarak en fazla vakanın bulunduğu bölge olduğu belirtiliyor. Son bir haftada vaka sayısının yeniden yükselişe geçtiği Fransa’da 2 dalganın Eylül’den önce ülkeyi sarması endişesi duyuluyor. Bu nedenle ülkede 1 Ağustos itibariyle Fransa Cumhurbaşkanı’nın da ifadelerine yansıyan durumdan anlaşıldığı üzere yeni kural ve yönetmelikler devreye girecek.

Mart ayından itibaren Fransa Covid-19 nedeniyle ülke genelinde sokağa çıkma yasağı ve birçok sektörün kapanması kararı alınmıştı. Bu nedenle özellikle küçük esnafın büyük bir yıkım yaşadığı Fransa’da tekstil, hazır-giyim zincirleri, gastronomi ve otel-turizm alanında şu ana kadar işsiz kalan 5 milyondan bahsediliyor. Ekonomik kriz nedeniyle intihar sayılarındaki artışın dikkat çektiği ülkede, uzmanlar 2 dalga ile birlikte bir öncekine benzer bir sokağa çıkma yasağı ve işyerlerinin kapatılması durumunun kaldırılamayacağı ifade ediliyor. Hem ekonomik hem de psikolojik olarak büyük bir yıkım yaratan üç aylık bir periyodun ardından, 2 dalga için gelecek önlemlerin olabildiğince sıkı denetimle birlikte insanların mesafe uygulamasını sağlamak, kapalı mekanlarda maske kullanımının denetlenmesi vb şeklinde olması tartışılıyor. Bütün bu tartışmalar sürerken, bu sürecin en ağır yükünü taşıyan sağlıkçılar haklarını aradığında Ulusal Bayram günü polisin şiddeti ile karşı karşıya kalıyor.

Eylem ve toplu gösteriler konusunda belli bir esneme yaşanan Fransa’da yeniden Covid-19 nedeniyle eylemlerin yasaklanması gündemde. 2 dalga konusundaki endişeler nedeniyle Eylül başında planlanan okul açılışlarının da ertelenmesi gerektiğini söyleyen uzmanların açıklamalarına bakıldığında önümüzdeki aylarda Fransa’da halkı hem hastalık hem de yaşanan kriz bir kez daha vuracak!

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.