İmralı, aktivite alanı ve hekimler

Dersim DAĞDEVİREN yazdı —

  • Sözün şöyle zamanı geldi demeyeceğim. Çünkü çok geç kalındı bile. Sözün ötesine geçmeliyiz. Artık adım atma zamanı. Sayın Öcalan'ın hareket alanını genişletmek ve barış için aktivitelerini fiziken özgür bir ortamda yapabilmesi için bizim hareketlenmemiz gerekiyor.

Avrupa İşkencenin ve İnsanlık Dışı veya Onur Kırıcı Ceza veya Muamelenin Önlenmesi Komitesi (CPT) İmralı adasına yaptığı ziyarete ilişkin yayınladığı raporlarda hekimlerin mesleğini ve ilkelerini ilgilendiren birçok önemli konuya dikkat çekiliyor. 

Heyet, Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan'ın kullandığı açık alanın - 4 m yüksekliğinde bir duvarla çevrili 45 m²'lik bir avlu olduğunu belirtiyor. Bu alanın oldukça klostrofobik bir tasarıma sahip olduğu ve sınırlı boyutunun ve kumlu yüzeyinin herhangi bir gerçek fiziksel aktiviteye izin vermediği belirtiliyor. 

Fiziksel aktivite ise bedensel sağlık için oldukça önemlidir. Kas kuvvetinin güçlenmesi, kalp ritmi, solunum kapasitesinde artış, aşırı yorgunluğun önlenmesi, metabolizmanın hızlandırılması ve böylelikle kilo alımının önüne geçilmesi ve şeker hastalığının önlenmesi için fiziksel aktive zorunludur. Damar yapısına etkileri nedeniyle beyine olan kan akışı bakımından da fiziksel aktivite önemlidir. Bunun yanısıra fiziksel aktivitenin ruhsal ve sosyal sağlık üzerindeki olumlu etkileri de unutulmamalıdır.

Tutukluluğunun ilk yılında Sayın Öcalan avukatları ile görüştüğünde egzersiz eksikliğine bağlı yorgunluktan bahsediyor ve "Sağlık için hücre hapsi değiştirilmelidir." belirlemesinde bulunuyor. 

O görüşme notunu okurken ben henüz Tıp Fakültesi birinci sınıf öğrencisiydim. Fakat sağlıkçıların, özellikle de hekimlerin - en azından Avrupa açısından belirtebilirim - söylediği bir sözünü görmedim. 

Sözün şöyle zamanı geldi demeyeceğim. Çünkü çok geç kalındı bile. Sözün ötesine geçmeliyiz. Artık adım atma zamanı. Sayın Öcalan'ın hareket alanını genişletmek ve barış için aktivitelerini fiziken özgür bir ortamda yapabilmesi için bizim hareketlenmemiz gerekiyor. 

Meslektaşlarımı barış ve özgürlük için aktif olmaya, hareket alanımızı genişletmeye davet ediyorum. 

Devam edecek...

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.