İş Alman kurtlarına havale edildi

Selma AKKAYA yazdı —

29 Mayıs 2020 Cuma - 01:42

Fransa’nın Maison-Alfort şehrindeki veteriner okulunda Covid-19 testi yapılıyor. Yanlış duymadınız, çünkü test Alman kurtları tarafından gerçekleştiriliyor. Yeni tip koronavirüs hastalarını koklayarak tespit etmede yüzde 95 başarı gösteren Alman kurtlarının bundan sonra test süreçlerinde kullanılacak. Veterinerler baktı, sağlık bakanlığı test konusunda ilerleme kaydetmiyor, köpekleri devreye soktu!

Veterinerlik okulunda haftalardır devam eden araştırmada enfekte hasta ve sağlıklı insanlardan alınan ter örnekleri köpeklere test edilirken, Fransa 11 Mayıs’tan itibaren normalleşmenin birinci adımını attı. Özellikle Ile De France’ta yeniden kent karmaşası, hele de maskeli halde çekilmez hale geldi.

Hava sıcaklığı artarken, maskeli yaşam çileye dönüyor. Otobüslerde ve metrolarda yarı yolcu kapasitesi kuralı hiçbir biçimde uygulanmıyor. İnsanlar sadece işaretli koltuklara oturmuyor ama ara bölümler hınca-hınç dolu. Paris’in sokakları, yerlerdeki eldiven ve maskelerle dolarken, açılan işyerlerinin bazıları kurallara uymadığı için 2 bin ile 10 bin Euro arasında değişen cezalara çarptırıldı. Diğer taraftan sokaktaki hal için önlemler, kurallar dizisi devletin söyleminde kaldı. Parklar, müzeler kapalı ama insanlar bir araya gelmenin mutlaka yolunu buluyor.

2 Haziran tarihinde yeni bir kararnamenin çıkması bekleniyor. 11 Mayıs sonrası gelişen süreç bakanlar kurulundan değerlendirildikten sonra uzmanların itirazına karşın bar, cafe, üniversite, lise ve restoranların açılması gündemde. Hükümet geçtiğimiz hafta, “Cafe, Restoran Çalışanları Birliği” yöneticileriyle bir araya geldi. Hükümet söz konusu işletmelerin açılmasını çeşitli kurallarla yapmayı planlıyor. Bu planda, her işletme daha önceki kapasitesinin yüzde 50’sini kullanabilecek. Her müşteri arasında 1 metre kuralı, aynı masada aile değilse oturma yasağı, personelin maske zorunluluğu, hijyen jelleri vb uzayıp giden bir liste Birlik yöneticilerinin önüne konuldu. Birlik yöneticileri hükümetle yaptığı toplantı sonrası yaptığı açıklamada, “açmamak açmaktan daha iyi diyorlar bize” ifadesini kullanırken, birçok işletmenin biriken borçları nedeniyle iflasın eşiğinde olduğunu ifade etti. Özellikle küçük çaplı işletmelerin bu periyodun yaratmış olduğu yıkım karşısında işsizler ordusuna katılmasından endişe duyduklarını ifade eden Birlik, hükümetin destek fonlarını yükseltmesi gerektiğini bin 500 Euro gibi komik bir rakamın küçük işletmeler için neredeyse elektrik faturasına denk geldiğini kaydetti. Hükümet ise bu talepler karşısında sessizliğini korumaya devam etti.

Büro ve kamunun büyük bölümünün telefonla çalışma sistemi içerisinde olduğu Ile De France bölgesinde söz konusu işletmelerin açılması uzmanlar tarafından 2 yeni bir dalga için büyük davetiye olarak yorumlanıyor. Muhtemelen, tıpkı 11 Mayıs’a karşı çıkan uzmanların görüşleri bu kez de etkili olmayacak.

Fransa, test konusunda halen yeterli kapasiteyi oluşturamadı. Öyleki Macron’un eşi Erdoğan’ın ülkelerine bağışladığı maske, sağlık personeli giysileri ve Symex markası tarafından dağıtılan ve Türkiye’de üretilen el temizleme jelleri konusunda teşekkür etmişti. Macron’un kankasının gönderdiği jellerin ise Covid-19’a karşı etkisiz olduğunu yapılan incelemelerin ardından uzmanlar tarafından duyuruldu. Birçok siyasi ismin ve milletvekilinin “bu siyasi bir itibarsızlıktır” yorumuna karşın Erdoğan’ın bağışını kabul eden Macron, ülkesinde test konusunda sınıfta kaldığı için ‘şimdi işiniz, Alman kurtlarına kaldı’ diyor!

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.