İşgale karşı özgürlük dağlarındaydı

Dosya Haberleri —

23 Ekim 2022 Pazar - 20:00

Alican Derici (Cîger Malazgîrt)

Alican Derici (Cîger Malazgîrt)

Türk devletinin kimyasal saldırısında şehit düşen Alican Derici'nin (Cîger Malazgîrt) annesi Kumerya, babası Haydar, ağabey İhsan Derici ve çocukluk arkadaşı Zafer Açar ile konuştuk…

  • Kobanê’deki tarihi direnişe katılan, burada başından ve kolundan yaralanan Alican Derici, bir süre tedavi gördükten sonra direniş saflarında tekrar yerini alır. Kuzey -Doğu Suriye’de DAİŞ’e karşı geliştirilen tüm hamlelerin içinde yer alan Derici, daha sonra Kurdistan dağlarına geçer. Derici, Türk devletinin KDP işbirliğinde gerçekleştirdiği işgal saldırılarına karşı ilk günden itibaren Bazên Zagrosê Devrimci Hamlesi’nde yer alıyordu.

ERDOĞAN ALAYUMAT / İSTANBUL

Türkiye'nin Federe Kürdistan Bölgesi'nde kimyasal silah saldırılarında şehit düşen Alican Derici’nin ailesi yaşanan vahşet karşısında herkesin ayağa kalkmasını istedi. Derici’nin annesi Kumeyra Derici ise oğlunun bir mezara sahip olmasını istiyor.  

Türkiye'nin Federe Kürdistan Bölgesi'nde Zap, Metîna ve Avaşîn bölgelerinde 17 Nisan'dan bu yana sürdürdüğü saldırılarda HPG'lilere karşı kimyasal silah kullanmasının yankıları sürüyor. HPG'nin açıkladığı bilançoya göre bugüne kadar 2 bin 467 kez kimyasal ve yasaklı silah kullanıldı. Açıklamada ağustos, eylül ve ekim aylarında kimyasal silah kullanımı sonucu 17 HPG ve YJA-Star üyesinin şehit düştüğü belirtildi. Kimyasal silaha maruz kalan iki gerillanın görüntüleri ise geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Kimyasal silahın etkisiyle şehit düşen iki gerillanın görüntüleri infial yarattı. Kimyasal silah saldırısında şehit düşen 17 gerillalardan biri olan Alican Derici'yi (Cîger Malazgîrt) annesi Kumerya Derici, babası Haydar Derici, ağabey İhsan Derici ve çocukluk arkadaşı Zafer Açar anlattı. 

Alican Derici…

Alican Derici, 1990 yılının bahar ayında 8 kişilik ailenin ortanca çocuğu olarak dünyaya gelir. İlk ve orta öğrenimini Muş'ta tamamlayan Derici, daha sonra ekonomik sebeplerden kaynaklı eğitimini yarıda bırakarak 1997 yılında İstanbul'a yerleşen ağabeyi İhsan Derici'nin yanına gelir. 2005 yılında İstanbul'a gelen Alican, tekstil atölyelerinde çıraklık yapmaya başlar.

Gençlik çalışmaları

Yurtsever değerlere uzak olmayan Derici ailesinin bazı fertleri 90'lı yılarda özgürlük saflarına katılırken, bunlardan biri de 2006 yılında Medya Savunma Alanları'nda şehit düşen Mahsun Derici. Amcası Mahsun Derici'nin (Sîpan Xêlat) şahadet haberinden sonra Yurtsever Gençlik çalışmalarına katılan Alican Derici arayışa girer. Kürt halkının acılarını, yaşadıklarını ve devlet baskısını sorgulamaya başlayan Alican, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın kitaplarını okuduktan sonra özgürlük mücadelesine daha çok bağlanır.

Cezaevi süreci

2009 seçimlerinde mahalle arkadaşı Zafer Acar ile Demokratik Toplum Partisinin (DTP) desteklediği bağımsız adayların seçilmesi için çalışmalara aktif katılan Alican Derici, yürüttüğü bu çalışmalardan sonra devletin radarına girer. Sürekli polis tarafından taciz edilen Derici’de polisin bu baskısı sadece daha çok öfkelenmesine yol açar. 2011 yılına geldiğinde Alican artık devletin daha çok hedefi haline gelir. Bunun üzerine 2011 yılının Aralık ayında evine yapılan gece yarısı baskını ile gözaltına alınır. 

Olgunlaşma süreci

Gözaltına alınan Derici, "KCK gençlik yapılanması içinde yer almak" ve "Örgüt üyeliği suçlaması" ile 10 arkadaşı ile tutuklanır. İlk önce Edirne F Tipi Cezaevine gönderilen Derici, daha sonra Kandıra F Tipi Cezaevi'ne gönderilir. Cezaevi süreci Alican'ın daha çok olgunlaşmasını sağlar. 3 yıllık tutsaklık süreci Alican için bir yoğunlaşma sürecini beraberinde getirir. Düşman gerçekliği, Kürt realitesi, Kurdistan gerçekliği gibi birçok konuya dair okumalar yapar. 

2014 yılında cezaevinden çıkar

Alican, cezaevini kendisi bir akademiye çevirir ve 2014 yılında tahliye olduğunda ise çok daha politik bir şekilde cezaevinden çıkmaktadır. Alican Derici'nin yakın çevresi, cezaevinden çıktıktan sonra çok daha duyarlı ve olgun biri olduğunu söylüyor. Cezaevinden önce sürekli bir arayış içinde olan bir gençken, cezaevinden çıktıktan sonra ne istediğini bilen ve ayaklarının daha sağlam yere bastığını söylüyorlar.