Japan bi Kurdî: Erika Ueda

Dosya Haberleri —

20 Aralık 2022 Salı - 20:00

Erika Ueda

Erika Ueda

  • Beş yıl önce İstanbul'da Kürtleri ile tanıştıktan sonra Kürtleri daha yakından tanımak için arayışa girdiğini söyleyen Erika Ueda: “Üç sene önce Tokyo Üniversitesi’nde Kürtçe eğitim veren Vakkas Çolak'tan bir yıl boyunca Kürtçe eğitim aldım. Kürtçeyi geliştirmek için de özel ders almaya başladım."
  • 10 Kürtçe eseri seslendirebildiğini söyleyen Erika, seslendirdiği bir Kürtçe şarkıya da klip çekmiş. Dijital medyada konserler veren Erika, en önemli hedefinin ileride Kürt müziğinde yer almak ve Kürtlerin çok severek dinlemek istediği bir sanatçı olmak.

ERKAN GÜLBAHÇE

Rojava Devrimi'nden sonra farklı coğrafyalarda birçok halktan insanların Kürtçeyi öğrenmek istediğine ve Kürt kültürünü bulundukları coğrafyada tanıtmak için büyük bir çaba içerisinde olduklarına tanıklık ediyoruz. Güney Amerika ve Avrupa’da onlarca gencin Kürtçeyi anadilleri gibi konuştuklarına tanıklık ettik. Yine Japonya'da da Kürtçe yoğun ilgi ile karşılanıyor. Son günlerde Facebook, Instagram ve YouTube gibi dijital medya üzerinden “Japan bi Kurdi/Japon Kürtçe” ismini kullanan bir Japon kadının Kürtçe konuştuğunu ve bağlama eşliğinde Kürtçe müzik yaptığına tanıklık ediyoruz. Japonyalı Erika Ueda, Kürtçe konuşuyor, Kürtçe müzik yapıyor ve Kürtçe seslendirdiği parçalara klip çekerek yayınlıyor. “Japan bi Kurdi” ismi ile tanınan Erika Ueda, canlı online konserler veriyor. Kürtlerin misafirperverliğine ve kültürüne aşık olan gönüllü kültür elçisi Erika Ueda ile Kürtleri tanıma sürecini, Kürt kültürünü ve müziğini konuştuk. Yine 2019 yılından bu yana Tokyo Üniversitesi yabancı diller bölümünde Kürtçe ders veren Vakkas Çolak yeni projelerini anlattı.

Bağlamayı geliştirmek istiyor

Osaka şehrine yakın küçük bir ada olan Hyogo da doğup büyüyen Erika Ueda, müzik eğitimi veren liseyi bitirdikten sonra Kobe Üniversitesi'nde felsefe bölümünü okur. Piyano eğitimi alan ve Tokyo’da yaşayan Erika, küçük bir otel ve restoran işletiyor. Ancak iş insanı olarak değil sanatıyla tanınmak istiyor. Erika, şu anda işlettiği otel ve restoranı tali gördüğünü, zamanının büyük bölümünü bağlamayı geliştirmeye ayırdığını ve Kürtçe müzikle uğraştığını belirtiyor.