Kadınlardan ‘büyük gün’e çağrı

Kadın Haberleri —

29 Haziran 2021 Salı - 17:00

  • Türkiye’nin 1 Temmuz’da yürürlüğe girecek İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararına karşı kadınlar, 1 Temmuz'da sözleşmeyi savunmak için alanlara çıkıyor.  

HABER MERKEZİ

AKP’li Türk Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan imzasıyla 20 Mart’ta feshedilen İstanbul Sözleşmesi 1 Temmuz’da Türkiye’de yürürlükten kalkıyor. Kararın verildiği günden bu yana tepkileri dinmeyen kadın örgütleri, 1 Temmuz’da da alanda olmayı sürdürecek. Kararın Resmî Gazete’de yayımlanmasının ardından kadın örgütleri, barolar ve muhalefet partileri Danıştay’da yürütmenin durdurulması ve kararın iptali talebiyle dava açtı. Çekilme kararı 1 Temmuz’da yürürlüğe girecek ancak kararın yürürlüğe girmesine sayılı gün kala Danıştay’dan karar çıkmadı. Danıştay’ın bugüne kadar yürütmeyi durdurma konusunda olumlu ya da olumsuz herhangi bir karar vermemiş olmasını, hukuk devleti kurallarına ve idare mahkemesi kanuna aykırı” bulan kadınlar, tüm kadınları 1 Temmuz’da sokağa çıkmaya ve sözleşmeyi savunmaya çağırdı.

Komisyon etkili olmayacak

Mezoptamya Ajansı’ndan (MA) Esra Solin Dal’a konuşan Mimoza Kadın Derneği Başkanı Çiğdem Göksu, katıldığı Kadına Yönelik Şiddetin Sebeplerinin Belirlenmesi Meclis Araştırma Komisyonu’nun kadına yönelik şiddeti önlemede etkili olmayacağını belirtti. İstanbul Sözleşmesi’ni dayanak alan 6284 sayılı yasanın uzun zamandır ağır aksak işlediğini vurgulayan Göksu, “Toplumsal cinsiyet temelli ayrımcılıktan böylesine detaylı bahseden, erkek şiddetini detaylı bir şekilde işleyen ve devlete ödev yükleyen başka bir düzenleme yok. İstanbul Sözleşmesi kadınlar için hayati öneme sahiptir. Haklarımız ve hayatlarımız için sözleşmeden vazgeçmiyoruz, mücadele etmeye devam edeceğiz” diye belirtti.
 
1 Temmuz dönüm noktası