Kampanya sınırları aşıyor

Selma AKKAYA yazdı —

15 Mayıs 2020 Cuma - 12:52

Fransa’dan açılan ve çeşitli aydın, sanatçı, siyasetçi, gazeteci, yazarın katılımıyla Nûdem Durak için başlatılan özgürlük kampanyası sınırları aşarak büyüyor. Kampanyanın öncülüğünü yapan Carmen Castillo 1974 yılında Pinochet rejimi tarafında tutuklandığında, uluslararası bir dayanışma kampanyası sayesinde özgürlüğüne kavuşmuştu. Bir diğer isim ise Angela Davis. Birçok ülkeden ona destek olan geniş bir kitlenin dayanışmasıyla beraat etmişti. Uluslararası dayanışma zincirinin bir halkası olarak her ikisi de Erdoğan rejimini “terör” olarak niteleyerek, müzik sanatını icra etme “suçundan” 19 yıl hapis cezasına çarptırılan sanatçı Nûdem Durak’ın özgürlüğüne kavuşması için sesini yükseltiyor.

Kampanyaya destek veren Angela Davis, militan bir feminist. Peter Gabriel İngiliz bir müzisyen. Ken Loach İngiliz bir yönetmen, Neom Chomsky bir filozof ve yazar. Michael Löwy, Brezilyalı bir filozof. Gérard Mordillat yazar ve sinemacı, Molly Crabapple yazar, Patrice Leclerc Gennevilliers Belediye Başkanı, Hakim Abbad Cezayirli politik eski bir tutuklu, Patrick Le Hyaric Humanite gazetesi direktörü, Corinne Morel Darleux ekolojist bir feminist, Omar Radi Faslı bir gazeteci liste böylece uzayıp gidiyor. Bir aylık bir çalışma ile İngiltere, Fas, Amerika Birleşik Devletleri, Cezayir, İsveç, Kanak-Yeni Kaledonya, Tunus, Gouadeloupe, Senegal ve Martinik’te bulunan sanatçılardan, aktivistlerden, yazarlardan mesajlar alındı. Hepsi de kendilerine has ifadeleriyle, Nûdem Durak ve onun şahsında tüm siyasi tutsakların özgürlüğü için çağrıda bulundu. Dünya Covid-19 pençesinde eve kapatıldığı bu dönemde, bu çalışmaya öncülük eden herkes, ne koşulda ya da nerede olunursa olunsun toplumsal dayanışmanın örülebileceğini gösteriyor.

Kampanya boyunca gelen mesajlar ve kampanyanın gidişatı konusunda Nûdem Durak’da posta yoluyla bilgilendiriliyor. Eline ulaşıp ulaşmaması ise şimdilik muamma ama #FreeNüdemDurak #FreeAllPoliticalPrisonners kampanyası sınırları aşarak dünyanın birçok ülkesinden yazar, akademisyen, sinemacı, gazeteci ve politik aktivisti özgürlükler sorunu etrafında buluşturuyor. Neom Chomsky, “Nûdem Durak’ın tutuklanması büyük bir hukuki yanlıştır. Derhal serbest bırakılmalıdır” derken, Ken Loach, Nûdem’in özgürlüğü için derhal harekete geçilmesi yönünde çağrı yapıyor. Batı Hint Adaları Guadeloupe Genel İşçi Sendikası genel sekreteri Élie Domota, Nûdem Durak, Türkiye’deki siyasi tutsaklara özgürlük talep ediyor.

Nûdem ve Nûdem gibi binlerce siyasi tutuklunun şarkılarından, fikirlerinden, eserlerinden, yazdıklarından ve yaptıklarından korkanlar onları kapatmış olsada onların sesi sınırları aşarak yüreği özgürlükten yana olanlarla çoktan buluştu!

Kampanya adresleri:

Türkçe https://www.facebook.com/nudemdurak/posts/132813865039177

Français https://www.facebook.com/nudemdurak/posts/132506648403232

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.