Karbonmonoksit zehirlenmesi

Dersim DAĞDEVİREN yazdı —

25 Ağustos 2021 Çarşamba - 22:35

  • Baş ağrısı, yorgunluk, mide bulantısı ve baş dönemsi akut karbonmonoksit (CO) zehirlenmesinin başlıca belirtileridir.

 

Karbonmonoksit (CO) bir karbon, bir de oksijen atomundan oluşan moleküldür. Karbonmonoksit gazı yapısında karbon bulunan yakıtların (benzin, kömür, odun, doğal gaz ve gaz yağı gibi) tam olarak yanmaması sonucunda oluşan dumanda yer alan zehirli bir gazdır. Karbonmonoksit gazı renksiz, tatsız ve kokusuzdur; tahriş etme özelliği olmadığından dolayı da fark edilmemektedir. Bu özellikler karbonmonoksit gazını tehlikeli kılmaktadır. 

Karbon içeren yakıtların havalandırması az olan yerlerde yakılması, yangınlarda, maden ocaklarında, garaj veya benzeri yerlerde karbonmonoksit zehirlenmesi sıklıkla görülmektedir. Bu tür ortamlarda uzun süre kalan kişilerin bu gazı soluması sonucu ölüme neden olabilecek zehirlenmeler olmaktadır. 

Karbonmonoksit akciğer aracılığıyla kana geçer ve vücuda oksijen taşıyan alyuvarlardaki hemoglobine ("kırmızı maddeye") bağlanır. Karbonmonoksit hemoglobline oksijenden ortalama 200 kat daha hızlı bağlanır. Böylelikle vücuttaki oksijen oranı azalır ve beyin, kalp ve diğer organlar çalışmaz hale gelir. 

Baş ağrısı, yorgunluk, mide bulantısı ve baş dönemsi akut karbonmonoksit zehirlenmesinin başlıca belirtileridir. Nefes darlığı, kalp çarpıntısı, göğüs ağrısı, sersemlik, kusma, karın ağrısı, halüsinasyon, görme kayıbı, dişki ve idrar tutamama, baygınlık, havale, bilinç kayıbı ve koma da karbonmonoksit zehirlenmesi sonucu görülebilinir. Belirtilerin ağırlığı CO düzeyi ve maruz kalınan süreye bağlıdır ama bu her zaman geçerli olmayabilir.

Kronik karbonmonoksit zehirlenmesi de şiddetli baş ağrısı, bulantı ve kusma, karın ağrısı, halsizlik, uyuşmalar, unutkanlık, görme ve denge bozukluğu olarak kendini göstermektedir. 

İtfaiye çalışanları, kapalı garajlarda çalışanlar, boya temizleme işleriyle uğraşanlar, otomobil tamircileri ve çelik endüstrisinde çalışan insanlar karbonmonoksit zehirlenmesi riski yüksek olan meslek grubunda yer almaktadır. Karbonmonoksit zehirlenmeleri hamileler, iki yaş altı çocuklar, yaşlılar, kansızlık, solunum sistemi ve kalp hastalığı olan kişiler için daha büyük risk oluşturmaktadır.

Zehirlenen bir kişiye yardım eden kişinin de zehirlenme tehlikesi olduğundan dolayı kendisini koruması önemlidir. Zehirlemenin yaşandığı yerde derhal camlar açılmalı ve zehirlenen kişi ortamdan çıkartılmalıdır. Hastanın kaldırıldığı hastanede kandaki karbonmonoksit oranı ölçülerek oksijen tedavisi uygulanmaktadır. Karbonmonoksit’in belirli bir oranı aşması durumunda vakum kabininde tedavi gereklidir.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.