Kınama yetmez, silah satışını durdur!

Selma AKKAYA yazdı —

1 Ekim 2020 Perşembe - 23:00

  • Ermeni halkının Fransa’dan “Azerilere silah satışını durdur” talebi olması gereken ama unutmayalım ki doğal gaz ve petrol neredeyse Fransa malum bir orayı yoklar. Yaşanan çatışma durumunda durumu kınar. İnsani temelde konuyu ele alır ama asla unutulmaması gereken silah satışını durdurmaz.

 

Fransa ile Türkiye doğal gaz ve petrol kaynakları üzerindeki kapışmasının sonucunda oluşan gerilimi bu kez Azerbaycan üzerinden devam ediyor. Fransa Cumhurbaşkanı Macron Ermenistan'a, Dağlık Karabağ'daki çatışmalara şartsız son verme çağrısı yaparken, Türkiye'nin konuya dair açıklamalarını “düşüncesizce ve tehlikeli” bulduğunu belirtti.

Azerbaycan ve Ermenistan'a Dağlık Karabağ'daki çatışmalara şartsız son verme çağrısında bulunan Macron, Ermenistan Başbakanı Paşinyan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile de konuya dair birer görüşme gerçekleştirdi. Görüşmeler sonrası Macron yaptığı açıklamada, "Azerbaycan saldırıların tarafı. Bu saldırılara son verilmesini talep ettim. Bu saldırıları açık şekilde kınadım. Temmuz ayından bu yana konuyu takip ediyoruz. Pazar günü saldırıların Azerbaycan'dan geldiği belirlendi. Her iki taraf ateşkese uymalı." ifadelerini kullandı. Uzun süredir Macron’un gündeminde Akdeniz kriziyle yer alan Türkiye bu kez Dağlık Karabağ sorunuyla gündeme geldi. "Türkiye'nin siyasi açıklamalarını not aldım. Bu açıklamalar düşüncesizce ve tehlikeli. Türkiye'nin son saatlerde savaş mesajları oldu ve bu Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ'ı yeniden fethetmesine yönelik mesajlar. Bunu kabul etmeyiz." Diyen Macron, Ermenistan'ın egemenliğine ve halkına saygı gösterilmesi gerektiğini ifade etti.

Fransa'da saldırıya karşı kınama mesajları birbirini izliyor. Ermenistan’a bir destekte Fransa Parlamentosundan gedi. Azerbaycan'a karşı Ermenistan'a destek verilmesinin, “yaşam hakkına destek vermek” anlamına geldiğini vurgulayan açıklamada, “Azerbaycan Cumhurbaşkanı, yıllardan beri açıkça Ermeni karşıtlığıyla halkını kışkırtıyor. Bunun bir yönüde petrol fiyatlarının düşmesinden de kaynaklı. Bu anlamdaki hayal kırıklığının sonuçları kalıtımsal düşman olarak algılanan komşu halka yönlendiriliyor” yorumu yapıldı. Birçok milletvekilinin imzasını taşıyan açıklamada, Ermenistan topraklarının Azerbaycan tarafından hedeflenmesi ile, bölgede Ermeni varlığının yok edilmesini amaçlandığı vurgulandı.

Tüm bu açıklamalar birbirini izlerken, Paris’te yaşayan Ermeniler de Azerbaycan Elçiliği önünde bir araya geldi. Bir an önce saldırıların durmasını talep eden Ermenilerin dillendirdiği bir diğer talep ise Fransa ve Hollanda’yı ilgilendiriyordu. Çünkü her iki ülke Azerbaycan'ın savunma sanayisinde büyük role sahip. En büyük silah satışı ise Fransa tarafından gerçekleşiyor. 90’lı yıllardan bu yana süren iki ülke arasındaki ticari bağlar, özellikle son yıllarda daha da güçlenmiş durumda. 2018 yılında Fransa Dışişleri Bakanı Le Drian Ermenistan’ı ziyaret ederek ekonomik, kültürel ve askeri işbirliğinin güçlendirilmesi temelinde ülkeleri tarafından bir komisyon kurulduğunu dahi ifade etmişti. Türkiye'nin bölgedeki etkinlik sahasını giderek geliştirdiği için rahatsız olan Fransa, elini güçlendirmek için son yıllarda çeşitli hamleler geliştirmiş ama başarılı olamamıştı.

Ermeni halkının Fransa’dan “Azerilere silah satışını durdur” talebi olması gereken ama unutmayalım ki doğal gaz ve petrol neredeyse Fransa malum bir orayı yoklar. Yaşanan çatışma durumunda durumu kınar. İnsani temelde konuyu ele alır ama asla unutulmaması gereken silah satışını durdurmaz. Türk devletiyle de tek derdi, işte tam da bu petrol ve doğal gaz rezervleri üzerindeki aslan payı kimin olacak! Her an anlaşıp yeniden “stratejik ortağız” da diyebilirler şaşırmayın! Bu anlamda Kürtler Efrîn ile engin bir deneyim yaşadı. Fransa'nın o dönem ki açıklamalarına bakmanızda fayda var!

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.