KOAH hastalığı

Dersim DAĞDEVİREN yazdı —

26 Mayıs 2021 Çarşamba - 22:21

  • KOAH Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı'nın kısaltılmış biçimidir. İsimden anlaşıldığı gibi hastalık kroniktir, yani kalıcıdır. Hastalık akciğerlerde bulunan ve bronş adı verilen hava keseciklerinin tıkanması sonucu meydana gelir. 

Sağlıklı insanlarda nefes alma ile birlikte akciğerlere oksijen dolu hava gelir. Bronşlar oksijenin kana geçtiği yerdir. Bronşların tıkanması durumunda akciğer kapasitesi büyük oranda azalır. Böylelikle kana yeterince oksijen gitmez. 

Dünya çapında en yaygın hastalıklardan biri olan KOAH'nın oluşumundaki en belirgin risk faktörü sigara ve benzeri tütün ürünleridir. Sırf bunları kullanan insanlarda değil, dumanına maruz kalan kişilere de hastalık olasılığı yüksektir. Eskiden daha çok erkeklerde görülen hastalık sigara tüketiminin kadınlarda artması ile birlikte tüm toplumda yaygınlaştı. Bunun yanı sıra hava kirliliği, özellikle iş yerlerindeki duman, toz ve kimyasal maddeler de hastalığın oluşumunda önemli bir etkendir. 

Nefes darlığı, öksürük ve balgam KOAH hastalığının temel belirtileridir. İlk evrelerde bu belirtiler daha çok sabah görülür, daha sonra ise güne yayılır. Başlangıç evresinde nefes darlığı özellikle merdiven çıkmada, hızlı yürüyüşte ve koşmada görülür. İlerleyen süreçte uykuda bile nefes alışverişinde sorunlar yaşanır. Sık solunum yolları enfeksiyonu tehlikesi de mevcuttur. Yorgunluk, halsizlik, istenmeyen kilo kaybı, ayaklarda ve ayak bileklerinde şişkinlik ve depresyon gibi belirtiler de görülmektedir. Ağız, göz ve tırnak çevresindeki cildin mavimsi renk alması da söz konusu olabilir. 

KOAH tanısı için yukarıda bahsettiğim belirtilerin yanı sıra bazı tetkikler gereklidir. Akciğer röntgenin yanı sıra bazen tomografi de gerekli olabilir. Görüntüleme dışında solunum fonksiyonu testi de yapılır. Kandaki oksijen vb oranlar da ölçülür (arterial kan gazı). Böylelikle solunum yetmezliğinin seviyesi tespit edilir. 

Haftaya da hastalığın tedavisini işleyeceğim.   

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.