KOAH hastalığının tedavisi 

Dersim DAĞDEVİREN yazdı —

9 Haziran 2021 Çarşamba - 23:50

  • Orta ve ileri KOAH’a sahip olan kişilere akciğer rehabilitasyon tedavisi önerilmektedir.

KOAH’ta oluşan akciğer hasarı bir defa meydana geldikten sonra iyileştirilebilir veya geri döndürülebilir değildir.

Yani hastalık kronik olduğundan dolayı onu ortadan kaldıracak tedavi bulunmamaktadır. Uygulanan tedavi yöntemleri belirtileri, yani hastalığın şiddetini azaltmaya yöneliktir. Tedavisi yapılmayan hastalar ise hastalık ilerledikçe günlük hareketlerini bile yapamaz ve bir süre sonra yatağa bağlı duruma gelebilirler, yani yaşam kalitesini ciddi anlamda etkilemektedir. Bundan dolayı düzenli kontroller de şarttır. 

KOAH hastalığının 4 ayrı evresi bulunmaktadır. Bunlar hafif, orta, ağır ve çok ağır olarak geçer. Hastalığının evresine ve kişinin durumuna göre uygulanan tedavi yöntemleri değişiklik gösterebilmektedir.

Eğer sigara / tütün ürünleri kullanılıyorsa, bundan vazgeçilmesi önemli ilk adımdır. Sigara tüketiminden vazgeçilmemesi durumunda akciğer fonksiyonundaki kayıp hızla azalmaya devam edecektir.

KOAH hastalarında görülen belirtileri kontrol altına almak için ilaç tedavileri de kullanılır. Hava yolunun çevresindeki kasları gevşeten ve böylece daha rahat nefes alıp vermeyi sağlayan solunum yollarını genişleten ilaçlar verilir. Solunum yollarındaki iltihaplanmayı azaltmak için kortizonlu ilaçlar da tedaviye eklenebilir. KOAH hastalarının bakteriyel enfeksiyona (zatürre) yakalanma riski büyüktür. Solunum sisteminde enfeksiyon olan hastalara antibiyotik ilaç verilir.

Orta ve ileri derece KOAH’a sahip olan kişilerin nefes darlığına bağlı sebeplerden dolayı (yürürken veya hareket ederken zorlanma gibi) hareket alanları daralmaktadır. Bundan kaynaklı kas zayıflanması meydana geliyor. Orta ve ileri KOAH’a sahip olan kişilere akciğer rehabilitasyon tedavisi önerilmektedir. Bu tedavi yöntemi ile hastanın nefes alıp vermesi düzene sokuluyor ve bunun yanı sıra basit hareketler yaptırılarak kişinin kaslarının güçlendirilmesi sağlanıyor. Kandaki oksijen seviyesinde ciddi azalmaların görüldüğü (çok) ağır KOAH hastalarında ise oksijen tedavisi uygulanması gerekir.

Solunum destek cihazları ve cerrahi müdahale ise KOAH tedavisinde başvurulan diğer yöntemler arasında yer alır. 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.