Kobanê’de Kurdistan direndi

Dosya Haberleri —

31 Ekim 2022 Pazartesi - 21:30

Kobanê

Kobanê

PYD Fırat Bölgesi Siyasi İlişkiler Yönetimi’nde yer alan Bekir Heci İsa ile 1 Kasım Dünya Kobanê Günü vesilesi ile Kobanê direnişini konuştuk...

  • Önder Apo’nun dört parça Kurdistan’ın Kobanê’ye seferberlik ruhuyla sahip çıkması çağrısı bize çok büyük bir güç verdi. Bu seferberlik çağrısından sonra başta PKK gerillaları ve dört parça Kurdistan’dan gençler Kobanê’ye akın etti. Artık Kobanê’de Kurdistan direniyordu.
  • Bir savaşçı bana dönerek, 'Direneceğiz, tek 1 metrekarelik yerimiz kalsa dahi direneceğiz ve kazanacağız' dedi. Yine mevzideyken kurşun yanımdaki savaşçının parmağını kopardı. 'Önemli değil, tetiği çekeceğim parmağım sağlam' diyerek gülmüştü. Savaşçılar bu moral ve motivasyonla direniyorlardı. 
  • Ağır bedellerle kazanılan 1 Kasım Dünya Kobanê gününden Kürdistan’daki siyasi partilere seslenmek istiyorum. Kurdistan’ın özgürlüğü, şehitlerimiz ve Kürt halkının birliği bizim çizgilerimiz olması gerekir. Her Kürt'ün, Kürtler adına kazanılan statüleri koruma görevi vardır. 

ERKAN GÜLBAHÇE

DAİŞ barbarlığına karşı Kobanê’de sergilenen destansı direnişin ve kazanılan zaferin üzerinden 8 yıl geçti. Ortadoğu’dan başlayarak bütün dünyayı karanlığa boğmaya çalışan saldırılara karşı Kobanê halkı ve Kürt halkının kahramanları 134 gün boyunca sergilediği direnişle 21’inci yüzyılda özgürlüğün tarihini yeniden yazdı. DAİŞ’e karşı mücadele özgürlükle barbarlığın, karanlıkla aydınlığın, demokrasiyle despotizmin kaçınılmaz hesaplaşmasıydı ve kazanan insanlığın ortak değerleri, kaybeden ise DAİŞ zihniyeti ve arkasındaki karanlık güçler oldu. Kobanê direniş sürecinde dört parça Kürdistan’dan gençler Kobanê savunması için sınırlara geçerek direnişe katkı sağladı. Kobanê ve çevresinde siyasi çalışmalar yürütenler bölge yöneticileri de direnişte yerini aldı. O dönem Demokratik Birlik Partisi (PYD) Meclis Üyesi olan Bekir Heci İsa da silah kuşananlar arasındaydı. Şimdilerde PYD Fırat Bölgesi Siyasi İlişkiler Yönetimi’nde yer alan Bekir Heci İsa ile 1 Kasım Dünya Kobanê Günü vesilesi ile Kobanê direnişi ve 8 yıl sonra Kobanê’nin durumunu konuştuk.  

Bekir Heci İsa

Kobanê’nin özgürleşme sürecinde siz de yer aldınız. O dönemden biraz bahseder misiniz, neler yaşandı?

19 Temmuz Devrimi’nden sonra Türkiye’nin desteğiyle Özgür Suriye Ordusu adı altında toplanan çeteler Rojava’yı ablukaya alarak boğmak istedi. Bu temelde birçok saldırı gerçekleştirdi. Özgür Suriye Ordusu Rojava devrimini boğamayınca, El-Nusra’yı devreye soktu. Bu hamleleri de başarıya ulaşmayınca en son Ebubekir El Bağdadi yönetimindeki DAİŞ’i devreye soktular. Şüphesiz bütün bu planlamaların arkasında Türk devleti vardı. Türkiye’nin yol göstericiliği ile 14 Eylül 2014 tarihinde DAİŞ Kobanê’yi işgal etmek için büyük bir saldırı başlattı. DAİŞ Kobanê’ye saldırmadan önce Reqa ve Musul’u alarak büyük bir korku saldı ve çok büyük miktarda ağır silahlara sahip oldu. DAİŞ kendine göre bir propaganda oluşturmuştu. Gittiği her yerde kafa kesiyor, insanları katlediyordu. Korku yaratarak yol alıyor, yarattığı korkuyla ‘ben yenilmem’ diyordu. DAİŞ, ‘Ben Suriye ve Irak ordularını yendim sıra Rojava’ya geldi’ propagandasını yapıyordu. Irak ve Suriye’de şehirleri işgal ederek aldığı moral ile Rojava’ya özelde ise Kobanê’ye saldırdı. Kobanê’ye doğu, batı ve güney olmak üzere üç koldan saldırı başlattı. 

DAİŞ’in saldırısına karşı Kobanê’de nasıl bir hazırlık süreci yaşanıyordu?

Çok ağır silahlarla Kobanê’ye saldırıya geçtiklerinde köylerdeki tüm sivilleri Kobanê merkezine getirdik. O anda YPG, YPJ ve halkımız her koşulda Kobanê’nin düşmemesi için bütün imkanların seferber edileceği kararını aldı. Ölümüne direniş kararıydı. Alınan karar gereği ya hepsi ölecekti ya da DAİŞ’in Kobanê’yi işgal etmesine izin verilmeyecekti. O gün alınan direniş kararı ve ortaya konan irade sayesinde Kobanê düşmedi.

Direniş kararının ilk uygulayıcıları 12 YPG ve YPJ savaşçısıydı. Kobanê’nin güneyinde Dibîstana Serzorê’de (Serzorê Okulu) 12 kahraman DAİŞ’in tankına topuna karşı direnerek şehit düştü. Şehit düşeceklerini bile bile geri adım atmadılar. Onun için Dibîstana Serzorê’deki direnişin Kobanê direnişinde ve Kurdistan tarihinde çok önemli bir yeri vardır.

O günkü süreçte çok büyük bir irade ve çok ağır bedeller karşılığında Kobanê özgürleştirildi. Kobanê’deki mücadeleyi bu kadar direngen kılan ve kurtuluşu tetikleyen faktörler nelerdi?

DAİŞ saldırısından önceden Kobanê abluka altındaydı. Herhangi bir yardımın gelmesine izin vermiyorlardı. Ağır silahlarımız yoktu ama gerek halkımızda ve gerekse YPG ve YPJ saflarında büyük bir irade vardı. Bu büyük irade sayesinde Kobanê düşmedi. Önder Apo’nun “Dört parça Kurdistan’ın Kobanê’ye seferberlik ruhuyla sahip çıkması” çağrısı bize çok büyük bir güç verdi. Bu seferberlik çağrısından sonra başta PKK gerillaları ve dört parça Kurdistan’dan gençler Kobanê’ye akın etti. Artık Kobanê’de Kurdistan direniyordu. Kobanê’nin düşmesi Kurdistan’ın düşmesi anlamına gelecekti. Gerillanın Kobanê ’ye gelmesi bizim için çok büyük moral ve motivasyon oldu. Çok tecrübeli ve çok fedakarca direndiler. Direnişte bize öncülük yaptılar.

Kobanê’nin dört tarafı çembere alınmıştı. Doğu, güney ve batı da saldırılar vardı. Kuzey'de ise halkımız üç ayı aşkın sınırda 'Canlı Kalkan' nöbeti sayesinde kuzeyde saldırıların yapılmasını engelledi. Kuzey'de halkımızın 'Canlı Kalkan' eylemi bize çok büyük bir moral oldu. O anki iradeyi anlatabilmek için size kısa bir-iki örnek vereyim: Bir gün savaşçılarla birlikte bir mevzideydik. DAİŞ aşırı derecede saldırıyordu. Ben bir savaşçı değil siyasetçiydim, fazla askeri bilgiye sahip olmadığım için 'ne yapacağız?' dedim. Bir savaşçı bana dönerek 'Direneceğiz tek 1 metrekarelik yerimiz kalsa dahi direneceğiz ve kazanacağız' dedi. Savaşçılar bu moral ve bu maneviyatla direniyorlardı.

Yine bir mevzideyken kurşun yanımdaki savaşçının parmağını kopardı. Ben kendisine dönerken parmağı kopmasına rağmen 'önemli değil, önemli değil tetiği çekeceğim parmağım sağlam' diyerek gülmüştü. Kesilen parmağını bezle sarıp direnişe devam etti. Bu irade karşısında hangi güç dayanabilir? Bu gencin fedakârlığını gören bir insan hiç yenilgiyi kabul eder mi? Savaşçılar bu moral ve motivasyonla direniyorlardı. YPG ve YPJ savaşçıları göğüslerini tank ve toplum önünde siper etmişlerdi. 'Eğer Kobanê'yi işgal etmek istiyorsanız cesetlerimizin üzerinde geçmelisiniz' diyorlardı. Arîn Mîrkan gösterdiği bu cesaretle Kobanê direnişin sembolü oldu. Gençlerimizin bu kahramanca direnişi ve halkımızın dört parça Kurdistan’da gösterdikleri dayanışma ruhu Kobanê ’nin düşmesini engelledi.