Koloni siyasetinin adı ‘lojistik!’

Selma AKKAYA yazdı —

27 Mayıs 2021 Perşembe - 23:00

  • Afrika’da yolsuzluklarıyla yeniden bir Fransız şirketi uluslararası sivil toplum örgütlerinin gündeminde. Çoğunluğu Afrika’da olmak üzere dünyanın neredeyse tüm ülkelerinde faaliyet alanı bulunan Bollore Lojistik Şirketler Grubu’nun Afrika’da arazi gaspını teşvik ettiği belirtiliyor. 

 

Sarkozy ve bir önceki Hollande hükümeti döneminde de bölgede seçimlere müdahaleye kadar şirketin "lojistik" faaliyetleri mevcut olduğu basına ve kamuoyuna yansımıştı.

Çok sayıda sivil toplum kuruluşu, Birleşmiş Milletler'den Afrika'da arazi gaspını teşvik ettiği gerekçesiyle Bollore Grubu’nun bölgedeki çalışmalarının durdurulmasını talep etmiş. Şirketin ana gövdesi Bollore ailesine ait olsa da toplamda dünyanın birçok noktasında bulunan 500 şirket ile çalışma yürütüyor. Afrika’da Horoz Bollore Lojistik Türk şirketi, Socfin Şirketi Bollore adına faaliyet gösteren sadece iki şirket. BM’ye sivil toplum örgütlerinin gönderdiği mektupta özellikle Socfin'in Afrika'da arazi gaspını teşvik ve insan haklarını ihlal ettiği aktarılıyor.

Şirketin adı ilk kez böylesi olaylara karışmıyor. Daha önce Afrika’da bazı liman işletme haklarını ele geçirmek isteyen şirketin BM tüzüğünü ihlal ettiği de biliniyor. Hatta bu nedenle Fransa’da bir soruşturma ve yargı süreci bundan 7 yıl önce devreye girdi. Şirket grubunun Gine ve Togo'daki ihaleleri almak için bünyesindeki iletişim şirketi Havas aracılığıyla bazı Afrikalı liderler için siyasi kampanya yürüttüğü, rüşvet verdiği iddia edilmişti.

2013'te soruşturma açılmış, uzun süren soruşturma sürecinin ardından iki yıl önce şirketin başında bulunan Vincent Bollore gözaltına alınarak dosyaya dahil edilmişti. Söz konusu soruşturmada savcılık ve şirket anlaşma yoluna giderek 12 milyon euro ceza ile dosyayı kapatmayı planlamış. Fakat Paris Adli Yargı Mahkemesi Vincent Bollore ve 3 üst düzey şirket yöneticisinin savcılıkla vardığı anlaşmayı kabul etmemişti. Ardından yargı, Afrika’da limanların işletmesinin kendisine verilmesiyle yapacağı yüksek kazançlı sözleşmeler karşılığında iki Afrikalı liderin seçim kazanmasına yardımcı olduğu suçlamalarıyla soruşturma başlatmıştı.

Bollore şirketler grubunu yargılamak epey iş istiyor. Bu anlamda yargıçların işi zor. 1822’de kurulan şirketin, Batı Afrika’daki eski Fransız kolonilerinde geniş bir lojistik imparatorluğu bulunuyor ve devlet liderlerine verdiği rüşvetlerle yolunu sürekli açarak, hareket alanını genişletiyor.

Forbes dergisine göre, Fransa’da bulunan 7 milyar dolarlık net serveti ile en zengin 9. kişi olan Bollore ve dünya çapında 80 bin çalışanı bulunan ve taşımacılık, lojistik ve elektrik depolama alanlarında uzmanlaşmış 199 yıllık Bollore Group’unu yargılamak pek kolay değil. Bu anlamda ne Fransız yargısının ne de konuya dair BM’ye başvuran sivil toplum örgütlerinin Afrika’daki devlet başkanlarına kadar uzanan bu ağı yargı önüne taşıması şimdilik pek mümkün gözükmüyor. Afrika’da bulunan Fransız ordusu, ülkenin devlet başkanları tarafından korunan, Fransa’nın Afrika’daki koloni döneminde yaptıklarından farksız bir biçimde hareket etmeyen şirketin, Sarkozy ile iktidarı döneminde yakın ilişkileri ile de biliniyor.

Fransız hükümetinin ve yargısının Bollore şirketler grubunun faaliyetlerine gem vurması pek olası değil. Başta hükümet, medya, bölgede bulunan askeri birliklere kadar uzanan bu kirli ilişkiler ağı içerisinde Bollore şirketler grubu tıpkı ülkesinin yaptığı gibi Afrika’da koloni siyasetini "lojistik" adı altında sürdürüyor!

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.