Macron ve Merkel fon peşinde!

Selma AKKAYA yazdı —

22 Mayıs 2020 Cuma - 13:43

Macron’un kuruculuğunu yaptığı, iktidardaki Cumhuriyet Yürüyüşü Hareketi (LREM) Ulusal Mecliste çoğunluğu kaybederken, Macron Korona tedbirleri konusunda Avrupa’nın birlikte hareket konusunda yetersiz kaldığını ifade etti.

Fransa’da iki yıl önce seçimden önce doğan ve hızla iktidarın çoğunluğunu alarak hükümet kuran LREM’den çok sayıda milletvekili ayrıldı. Bu ayrılırlar özellikle reform paketleri döneminde hız kazanmış ve Korona konusundaki ihmal gerekçesi ile de yeni milletvekillerinin ayrılmasıyla hareketin Meclis’teki koltuk sayısı 288’e düştü. Söz konusu eski LREM milletvekillerinin bulunduğu 17 milletvekili, Mecliste “Çevre, Demokrasi ve Dayanışma” adını verdikleri yeni grup kurdu.

LREM’den ayrılan milletvekillerinin hedefinde olan Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ise söz konusu kan kaybını konuşmaktan kaçınırken, Avrupa’nın yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadelesine ilişkin Merkel ile ortak basın toplantısı düzenledi. Macron, Avrupa’da salgının yol açtığı krizin başında hatalar yaptığını kabul ederken, Schengen bölgesi içinde sınırların yönetimi konusunda “milliyetçi tavırlar alan ülkeler oldu” ifadesini kullandı.

Macron’un, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile video konferans yoluyla düzenlediği ortak basın toplantısı, Fransız basınında canlı olarak verilirken, salgının yol açtığı krize karşı Avrupa ülkelerinin ortak bir çözüm bulması gerektiğini her iki lider onaylarken, özellikle turizm sektörünün kaybına vurgu yapıldı.

“Avrupa salgının yol açtığı krizin başında hatalar yaptı. Schengen Bölgesi içinde sınırların yönetimi konusunda milliyetçi tavırlar alan ülkeler oldu. Dolayısıyla çıkarmamız gereken dersler var.” diyen Macron, Almanya, İsviçre ve özellikle Avusturya’nın yaklaşık 2 yüz Fransız Covid-19 hastasını hastanelerine kabul ettiğini ve bazı ülkelerin ise komşu ülkelerine haber vermeden sınırları kapatmasının Avrupa’nın imajı için kötü olduğunu belirtti.

Almanya ile önceliklerinin sağlık sistemini korumak, ekonomiyi yeniden canlandırmak için bazı tedbirlerin alınacağını ifade eden Macron, Avrupa’nın maske ve test konusunda da ortak stok oluşturması, tıbbi malzemelerin siparişlerinde ortak hareket etmesi ve aşı konusunda koordinasyon içerisinde olması gerektiğini hatırlattı.

Almanya ile ortaklaşa Avrupa içinde 500 milyar Euroluk yeniden yapılanma fonu önerme kararı aldıklarını ifade eden Macron, “Almanya ve Fransa arasında yapılan anlaşma 27 ülkenin onayı olduğu anlamına gelmez. Almanya ve Fransa anlaşma yapmadan 27 ülke ile anlaşma sağlayamayacağını biliyorum. Bazı üye ülkeler virüsle mücadele etmek amacıyla alınan sıkı önlemleri, hukuk devletine aykırı davranmak için araç olarak kullandılar.” değerlendirmesinde bulundu. AB ülkelerinin kararlarını koordinasyon içinde alması gerektiğini belirten Macron, Covid-19’a ilişkin İspanya ve İtalya’nın aldığı kararlara tepki göstererek, “İspanya (yurt dışından gelenlere) karantina uygulayacak. Biz de aynısı yapacağız” diyerek önümüzdeki günlerde İspanya ve İtalya’nın hedefte olacağını işaret etti.

Söz konusu basın toplantısında yansıyan açıklamalardan anlaşıldığı üzere bu sürecin savaşı fonlardan yararlanma düzeyleri üzerinde devam edecek. Merkel ve Macron ikilisinin uzlaştığı ve yaşanan kaos içerisinde ortak hareket edecekleri anlaşılıyor. Mecliste kan kaybeden Macron bu kez Avrupa çapında kaybettiği kanı toplamaya çalışıyor demek daha doğru ama süreç buna izin verecek mi belirsiz!

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.