Macron’u göçmen korkusu sardı!

Selma AKKAYA yazdı —

19 Ağustos 2021 Perşembe - 23:00

  • Afganistan’da yaşanana krizle birlikte Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'u göçmen korkusu sardı. Afgan göçü konusunda Erdoğan ile strateji oluşturma kararı alan Macron’u Fransız solu korkaklıkla suçladı.

 

Fransa cumhurbaşkanının Afganistan'daki Taliban zaferinin ardından yaptığı konuşmada, Avrupa'yı krizin yol açacağı "düzensiz göç akışlarından korumaya" çağırdı. Söz konusu çağrı nedeniyle sol partiler Macron’u kınarken, Pazartesi günü Emmanuel Macron'un Afganistan'daki durumla ilgili yaptığı konuşmanın etkileri sürüyor. Sadece soldan değil Macron’un partisi LREM'in eski milletvekili Aurélien Taché gibi önemli isimler de “Düzensiz göç akışları” sözleriyle "şok" etkisi yaşıyor.

Sosyalist Parti sekreteri Olivier Faure, "bundan sonra gelenleri sığınma hakkıyla karşılamanın" gerekli olduğunu belirtirken, Montpellier Belediye Başkanı Michaël Delafosse, "Fransa, değerlerine sadık kalarak, fanatizm tarafından tehdit edilenlere sığınma hakkı” verilmesi gerektiğini hatırlattı.

"Koşulsuz karşılama" noktasında açıklamada bulunan bir diğer önemli siyasi odak ise Komünist Parti. PCF'de BM'ye çağrıda bulunarak, "Afganları ve dünyanın bu bölgesini korumak için tüm siyasi ve diplomatik kanalları seferber etmek gerekiyor” dedi. Macron Afgan göçü konusunda Merkel ile anlaşarak bölgesel bir plan oluştururken insan hakları savunucuları, aktivistler ve gazeteciler Macron'un göçmenlere karşı tutumunu insanlık dışı buldu.

Pazartesi günü yapılan açıklamalar birbirini izlerken Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’dan yeni açıklamalar gelmeye devam etti. Afganistan'daki duruma ilişkin, Avrupa'nın bu ülkeden kaynaklanacak düzensiz göç dalgasından kendisini koruması gerektiğini hatırlatan Macron, "Avrupa, Afganistan'daki krizin yol açacağı mülteci akınına karşı inisiyatif almalı, kayda değer düzensiz göç dalgaları engellenmeli ve kendimizi korumalıyız” ifadelerini kullandı.

Düzensiz göç meselesini Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüştüğünü belirten Macron, "Merkel ve diğer Avrupalı liderlerle konuştum. Derhal sağlam, koordineli ve ortak bir yanıt vermek için bir girişimde bulunacağız. Bu girişim, düzensiz göçle mücadeleyi, ortaya konulacak çabada dayanışmayı, sınırları koruma kriterlerinin uyumlu hale getirilmesi, Pakistan, Türkiye ve İran gibi transit veya ev sahibi ülkelerle işbirliğinin kurulmasını kapsıyor” diyerek Türkiye ile tıpkı Suriye göçünde olduğu gibi bir anlaşmaya vardıklarını inkar etmedi.

Haziran ayı sonunda Brüksel’de liderler bir araya gelmiş ve Afganistan meselesini masaya yatırmıştı. Hatta Avrupa Birliği (AB), son dönemde artan Afganistan uyruklu mülteciler nedeniyle Türkiye'ye ek bir ödeme yapmayı planlamıştı. AB zirvesinde Türkiye ile 2016'da imzalanan Göçmen Geri Kabul Anlaşması'nın yenilenmesi ve Türkiye'ye topraklarında bulunan göçmenler için 2024 yılına kadar 3,5 milyar Euro yardım yapılması kararı alınmıştı.

AB'nin planına göre, toplamda 5,77 milyar Euroluk paket, Türkiye, Ürdün, Lübnan ve Suriye'de arasında pay edilecek. Türkiye'de hükümeti, temel hizmetler için bugüne kadar 40 milyar dolardan fazla para harcadığını söyleyerek daha hazla ödenek talep ediyor. Macron ve Merkel göçmen korkusundan anlaşıldığı üzere göçmenleri durdurmak için Türkiye’ye daha fazla ödenek ödenecek!

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.