Manyetik rezonans görüntüleme

Dersim DAĞDEVİREN yazdı —

18 Haziran 2020 Perşembe - 08:42

Manyetik rezonans görüntülemede (MR veya MRG), radyo dalgaları ve manyetik alanlar yardımıyla tüm vücudun veya vücudun belirli bölgelerinin görüntüleri elde edilir. MR hastalık veya hasarın değerlendirilmesinde önemli bir tanı yardımcısıdır. Çok acil durumlar hariç MR öncesi bir bilgilendirme görüşmesi yapılarak farklı tetkik seçeneklerinin avantajları ve dezavantajlarının yanı sıra ilgili yükleri ve riskleri hakkında bilgi verilmektedir.  

Tetkik için hasta dolgulu bir muayene masasına yatırılır. Tetkikin uygulanacağı vücut bölgesine bağlı olarak vücudun tamamı veya bir kısmı tüp şeklindeki tetkik cihazının manyetik alanına yönlendirilir. Ardından kısa radyo dalgası pulsları sayesinde dokudaki hidrojen çekirdeklerinin elektromanyetik sinyal vermesi sağlanır. Bir bilgisayar bu sinyalleri kaydeder ve iki veya üç boyutlu görüntüler oluşturur. Söz konusu görüntüler hastalığın tanısı ve tedavisi açısından önemli bilgiler sağlar. Tetkik sonucunda ilgili vücut bölgesinin şekli ve fonksiyonu hakkında bilgi edinilir. Daha ayrıntılı görüntüler elde etmek ve fonksiyon bozukluklarının tespit edilmesi amacıyla çoğu zaman sıvı bir kontrast ajan damardan verilir.

Prosedür sırasında sakin durulması görüntünün net olması açısından önemlidir. Ne zaman nefes alıp verileceği ya da ne zaman nefesin tutulacağı kulaklık veya karşılıklı konuşma sistemi üzerinden söylenmektedir. MR’de metalik bir tıklama veya vurma gürültüsü mevcuttur. Bu gürültüyü duymamak için kulaklık veya kulak tıkacı kullanılmaktadır. Klostrofobi (yani kapalı alanlarda korku) şikayeti olan insanlara taleb üzerine sakinleştirici verilmektedir.

Kayıt sırasında hareket edilmesi görüntü bozuklukları yaratarak görüntülerin değerlendirilmesini kısıtlayabileceği için bebekler ve çocuklar üzerinde gerçekleştirilen tetkikler sırasında sakinleştirici veya narkoz uygulanması gerekebilir. Narkoz öngörüldüğünde ilgili yöntem, riskleri ve gereken hazırlıklar hakkında ayrıca bilgi verilmektedir. 

Manyetik rezonans görüntüleme genel olarak 15–30 dakika sürmektedir, fakat ender durumlarda yarım saatten uzun sürebilir.

Haftaya da bu tetkikin risklerini aktaracağım.  

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.