NATO gündemi, Türkiye-Fransa krizi!

Selma AKKAYA yazdı —

26 Haziran 2020 Cuma - 11:21

Türk donanmasının, NATO görevini gerçekleştiren Fransız gemisine karşı yaptığı tacizi Fransa, NATO gündemine taşıdı. Fransa konuya dair diplomatik temaslarını sürdürüyor.

Türkiye’nin Libya politikası nedeniyle iplerin gerildiği Fransa’dan açıklamalar birbirini izliyor. Savunma Bakanlığı ardından Macron, Türkiye’nin kendi sınırlarını aştığını ifade ederken, NATO yetkililerinin Fransız basınına yansıyan demeçlerinde ise “birlik içinde karmaşık anlar olabileceğini biliyoruz ama deve kuşu gibi davranıp ortada bir Türkiye sorunu yokmuş gibi yapamayız. Bunu görmeli, konuşmalı ve çözmeliyiz” denildi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Türkiye’nin Libya’da ‘tehlikeli bir oyun’ oynadığını ifade ederken, aynı zamanda bunun hem Avrupa hem de bölge için bir ‘tehdit’ oluşturduğunu söylemekten geri durmadı. Daha öncede NATO konusunda keskin açıklamalarıyla dikkat çeken Macron bu kez Türkiye’nin Fransa’ya karşı geliştirdiği tutum ve Libya’daki hareketi nedeniyle “Türk ve Fransız donanmalarının Doğu Akdeniz’de karşı karşıya gelmesinin ise ‘NATO’nun beyin ölümünün kanıtıdır” açıklamasında bulundu.

Fransa’nın geçtiğimiz hafta Türkiye Deniz Kuvvetleri’nin NATO görevindeki bir Fransa savaş gemisini taciz ettiği iddiası üzerine NATO, inceleme başlatma kararı almış ama Türkiye söz konusu iddiaları red etmişti.

Fransa Savunma Bakanı Florence Parly, NATO savunma bakanlarıyla videokonferans görüşmesi yaparken, devamında Macron’un konuya dair bir dizi temas yürüttü. Türkiye-Libya krizi sürerken, Le Figaro gazetesi ön sayfalarına “Erdoğan Libya’nın Sultanı” başlığını yerleştirdi. Fransa Türkiye’ye karşı diğer NATO güçleri arasında taraftar toplamaya çalışırken, ülkenin günlük gazetesi, Libya’da Erdoğan’ın doğru bir politika ile başarıya ulaştığını ve Fransa’nın kaybettiği anlamına gelen cümleler kullandı. Hatta daha ileri giderek Korona konusunda da Erdoğan’ın politik olarak başarılı olduğunu ifade etti.

Türkiye Libya’da dengeleri değiştirirken, gazetenin yazdığı bu makalenin özü petrol ve gaza giden yolda Halife Hafter’in en önemli destekçilerinden Fransa’nın stratejik hesapları altüst eden Erdoğan’ın Fransa’dan daha iyi bir strateji uyguladığını ifade ediyor. Paris-Ankara hattında ilişkilerin giderek gerilim hattına oturduğu bu günlerde, Türkiye’nin işgalciliği, Libya’da Halife Hafter’in en önemli destekçilerinden Fransa’nın stratejik hesapları alt üst etmiş durumda. Bu nedenle Paris-Ankara hattında ilişkiler gerginleşirken, Fransa “pan-islamik” olarak tanımladığı Erdoğan’a karşı şimdi uluslararası diplomatik gücünü kullanmaya çalışıyor. Bu anlamda Almanya ile temaslarda bulunan Fransa’ya benzer bir hamled e Erdoğan’dan geliyor. Erdoğan’ın da Libya krizi için Merkel ile bir telefon görüşmesi gerçektirdiği belirtiliyor.

Ankara-Paris arasında giderek derinleşen kriz nedeniyle ABD ile de bir görüşme gerçekleştiren Macron, Fransa’nın bölgede etkinliğini Türkiye’ye kaptırmamak için tüm yollara başvurmaktan geri durmuyor. Çünkü yıllardır Libya’nın petrol ve doğal gaz rezervleri üzerinde süren savaşın seyri Fransa’nın kontrolünden çıkmış gibi gözüküyor. Bu nedenle 10 yıllık Fransa Libya stratejisine çomak sokan Erdoğan’ın işi bu kez o kadar da kolay değil!

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.