Neden Covid aşısı yapılmalı?

Dersim DAĞDEVİREN yazdı —

23 Aralık 2020 Çarşamba - 23:00

  • Etkili ve güvenli aşılar pandeminin önüne geçilmesi için önemlidir. Ancak belirleyici olan insanların büyük kısmının virüse karşı bağışıklık kazanmasıdır. 

Korona virüsüne karşı aşı hem aşı olan kişiyi korumaktadır hem de pandeminin önüne geçilmesi açısından önemlidir.

Hastalığın seyri farklı gelişebilir: hastalık belirti olmadan veya hafif belirtilerle geçebilir. Ancak Covid hastalığı başta akciğer olmak üzere değişik organ fonksiyonlarını ciddi şekilde etkileyen ağır enfeksiyon olarak da seyredebilir. Hastalığa yakalanan insanların bir kısmı haftalar ve aylar sonra bile tam iyileşmiş değildir ve ciddi sağlık sorunları yaşamaktadır. İngiltere’den gelen veriler hastanede yatanların yüzde 40’ının uzun vadeli olarak yardıma ihtiyaç duyduğuna işaret etmektedir. 

Belirtileri olmayan insanlar da bulaşıcıdır. Korona virüsünün bulaşması çok kolay mümkündür. Bundan dolayı virüs hızlı bir şekilde yayılmaktadır. Dünya genelinde dün itibariyle 78 milyonu aşkın insan virüse yakalanmış, 1,7 milyon insan ise hayatını kaybetmiştir.

Aşı ile enfeksiyon ve hastalanma riskinin azalması amaçlanmaktadır. Almanya’da yakında piyasaya sürülmesi beklenen aşı yaklaşık 30 bin insan üzerinde denenmiş ve etki oranı yüzde 95 olarak tespit edilmiştir. Aşı olan insanlar büyük bir ihtimalle korona virüsü teması yaşadığında hastalanmayacaktır. Aşının yarattığı koruma sürecinin tam olarak belirlenmesi henüz mümkün değildir. Şimdiye kadar elde edilen verilere göre bu süre en az 8-9 aydır. Aşı olan insanların bulaşıcılığı konusunda yürütülen araştırmalar kapsamında henüz net bir sonuç çıkarmak mümkün değildir. Her aşıda olduğu gibi yan etkiler olasılığı mevcuttur. Bunları daha sonra işleyeceğim. Ancak şimdiden şunu söylemek mümkün: aşının yararı risklerden çok daha fazladır.

Etkili ve güvenli aşılar pandeminin önüne geçilmesi için önemlidir. Ancak belirleyici olan insanların büyük kısmının virüse karşı bağışıklık kazanmasıdır. Aşılar sürü bağışıklığı (yani geniş toplum kesimlerindeki bağışıklık) aracılığıyla Covid hastalığının ağır şekilde seyretmesinin önüne geçebilir. Sürü bağışıklığı konusu hastalığın ilk haftalarında/aylarında sık tartışıldı. Bazı Avrupa ülkeleri hastalığın yayılması ile toplumda bağışıklık yaratmayı bir yol olarak gördü, ancak çoğu ülkeler hastalığın ölümcül boyutunu göz önünde bulundurarak geri adım attı.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.