‘Önceden biliyorlardı’ iddiası!

Selma AKKAYA yazdı —

11 Mayıs 2020 Pazartesi - 00:36

Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un Aralık ayında Pekin Büyükelçisi Laurent Bili tarafından uyarılmasına rağmen yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınını ciddiye almadığı iddiası gündemde. Daha öncede aynı nedenle Başbakan ve Sağlık Bakanı hakkında 600 doktor ve sağlık çalışanı suç duyurusunda bulunmuştu.

Le Canard Enchaine gazetesinin haberine göre Fransa’nın Pekin Büyükelçisi Bili’nin Covid-19’un ortaya çıktığı Aralık ayında Macron’u ve Dışişleri Bakanlığını virüsün tehlikeleri hakkında bilgilendirdiği ve konunun ciddiye alınmadığı belirtiliyor. Gazete, sorumluluk sahibi bir Cumhurbaşkanının bu uyarının ardından, hem sağlık sektöründe hem de maske konusunda hazırlıklı olması gerektiğini hatırlatıyor.

Bu iddianın devamında Fransa’da ilk Covid-19 vakasının 27 Aralık’ta görüldüğü öne sürülüyor. Buna rağmen hükümetin yeterli önlemleri almadığı ve ekonomik kaygıları öne alarak salgın karşısında geç hareket ettiği ifade ediliyor. Bütün bu eleştirilerin odağında olan Macron ise eleştirilere yanıt vermek yerine, Çin’i salgın konusunda yeterli bilgileri paylaşmadığını iddia ediyor.

Macron ve hükümetinin kararları geç aldığı konusunda tüm muhalefet sağ ve sol kanat hem fikir. Toplumda da genel kanı bu yönde. Hatta araştırma şirketleri 2022’de seçimlerde artık Macron ve partisinin dibi bulacağı yönünde anket sonuçları yayınlıyor. Bütün bu tablo içerisinde bu bez de aynı hükümet, yaşanan ekonomik kriz nedeniyle erken davranarak 11 Mayıs’tan itibaren aşama aşama normal hayata dönüşü planlıyor. İlk okul ve kreşler 11 Mayıs’ta açılırken, birçok iş koluda sabah saatlerinde kapılarını açacak. Garlarda ve metro istasyonlarında bekleme alanlarında bir metre mesafe kuralına uygun işaretler çoktan konuldu. Televizyon ve sosyal medya ağlarına yansıyan bilgilere göre halkın iki ay sonra yeniden sokağa çıkma konusunda korku ve kaygılarının derinleştiği ifade ediliyor. Devletin cevabı ise net; bir yerden başlayacağız yoksa durum vahim!

Çarşamba günü Avrupa Komisyonu’nun Covid-19 sonrası Avrupa ülkeleri konusundaki yaptığı açıklamada da Fransız hükümetinin ekonomi konusundaki açıklamalarını destekler nitelikte. Avrupa Komisyonu’na göre, AB ülkeleri arasında İspanya ve Fransa en büyük ekonomik gerilemeyi yaşadığı ifade ediliyor. Avrupa Komisyonu’nun ekonomi ve maliyeden sorumlu üyesi Paola Gentiloni’nin yaptığı açıklamadan anlaşıldığı üzere Fransa’nın Covid-19 nedeniyle bu yıl yüzde 9,9 açık vereceği tahmin ediliyor.

11 Mayıs’tan sonra ekonomik krizin etkilerinin daha da yakından hissedileceği Fransa’da Covid-19 konusunda çok ciddi anlamda bir düşüşün yaşanmadığı aşikar. Geçtiğimiz hafta ‘Normale dönmek için yola çıktık’ diyen hükümetin sağlık bakanlığı o tarihten sonra ölüm sayılarını verirken günlük olarak sayılar azalmaya başladı. Bu akıllarda ciddi sorular uyandıran hızlı düşüşün gerçeği ifade etmediği muhtemel. Hazır,  bu konuda benzer bir profil izleyen tüm ülkeler birlikte uzlaştığına göre kimseden de ses çıkmaz!

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.