Rahim ağzı kanseri

Dersim DAĞDEVİREN yazdı —

1 Eylül 2021 Çarşamba - 23:00

  • Virüs rahim ağzının yüzeyini oluşturan hücre tabakasının anormal hücrelere dönüşmesine yol açabilir. Bu hücrelere kanser "oncülleri" (CIN) deniliyor. 

Rahim ağzına tıp dilinde serviks denilmektedir. Rahim ağzı kanseri kadınlarda en sık görülen 5 kanser türünden biridir. Dünya genelinde her yıl 500 bin kadını etkilemektedir. Avrupa ülkelerinin birçoğunda kadınlarda rutin olarak yapılan rahim ağzı testi (doku örneği tahlili) ile birlikte en sık görülen kanser türü olmaktan çıktı. 

Rahim ağzı kanserinin oluşmasının temel sebebi HPV olarak bilinen Human Papilloma Virüsü'nün bazı çeşitleridir. Rahim ağzı kanserine yol açan virüse cinsel ilişki yaşayan insanların yüzde 80'de rastlamak mümkün. Bu vakaların yüzde 90'da enfeksiyon tedavi yapılmadan ve olumsuz sonuç yaratmadan geçmektedir. Kadınların yüzde 10'da virüs kalıcı olmakta ve rahim ağzında hücre değişimine yol açmaktadır. Hücre değişiminin çok az bir kısmı (yüzde 1-3) en erken 10 sene sonra kansere dönüşmektedir. 

Virüs tek başına kansere yol açmamaktadır, ancak ek risk faktörlerin temelini oluşturmaktadır. Bu virüs cinsel ilişki kapsamında bulaşmaktadır. Sigara kullanımı, obezite, erken adet olma, çok hamilelik ve promisküite (sıkça değişen cinsel ilişkiler) bu kanser türünün risk faktörleridir. 

Virüs rahim ağzının yüzeyini oluşturan hücre tabakasının anormal hücrelere dönüşmesine yol açabilir. Bu hücrelere kanser "oncülleri" (CIN) deniliyor. 

Rahim ağzı kanseri başta belirtiler göstermeyebilir. Daha sonra ara kanamalar, akıntı ve cinsel ilişki esnasında ağrı / kanama görülebilir. 

Bu kanser türünün tespiti rahim ağzındaki hücrelerden alınan örneğin incelenmesi sonucu konulmaktadır. Kanser "oncülleri" hücreler tespit edildiğinde kolposkopi, yani rahim ağzının görüntülenmesi, gerekli olmaktadır.  Bu işlem esnasında gerekli görüldüğünde biyopsi de (doku örneği alımı) yapılmaktadır. 

Kanser çok erken tespit edildiğinde konizasyon olarak adlandırılan (rahim ağzından koni şeklinde bir parçanın çıkarılması) cerrahi tedavi yeterli oluyor. İlerleyen evrelerde rahimin ve çevre organların alımı gerekli oluyor. Bir de ışın tedavisi ve kemoterapi gereklidir. 

Rahim ağzı kanserinden korunmanın en etkili yolu 11-13 yaş arasında tüm erkek ve kızlara aşı yapmaktır. 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.