Regl bağlantılı sorunlar

Dersim DAĞDEVİREN yazdı —

  • Fazladan kanamaya hypermenore denilir. Seyrek adet görme, yani iki regl arasının 35 günden uzun oluşu, oligomenore olarak, iki kanama arasının 21 günden az oluşu ise polimenore olarak adlandırılır. 

İlk adet kanaması ortalama 12-15 yaş arası, yani ergenliğin başlamasından sonra ortaya çıkmaktadır. Bu durum menarş olarak adlandırılır. Bazı durumlarda regl dönemi daha erken bir yaşta başlayabilir.

Regl 21 ile 35 gün arası tekrarlanır. Özellikle ilk yıllarda (ilk iki yıl) düzensizlik görülmektedir. Onun dışında sürenin kısalması, uzaması ya da adet kanamasının normal olmayan şekilde kesilmesi adet düzensizliği olarak adlandırılır. Adet kanaması süresi genelde 3 ile 7 gündür. Regl 15 yaşına kadar başlamamışsa amenoreden bahsedilir. Fazladan kanamaya hypermenore denilir. Seyrek adet görme, yani iki regl arasının 35 günden uzun oluşu, oligomenore olarak, iki kanama arasının 21 günden az oluşu ise polimenore olarak adlandırılır. Menopoza girmeye yaklaşmış kadınlarda da düzensizlik (azalma) görülebilir. Anoreksi gibi yeme bozukluğu olan kadınlarda veya ağır egzersizden kaynaklı adet düzensizliği yaşanabilir. Aşırı anoreksi kapsamında adet tamamen kesilebilir. Hormonlardan kaynaklı sorunlar da çıkabilir. Doğum kontrol yöntemleri de adet kanamasını etkileyebilir. Beyindeki hipofiz bezinin artmış aktivitesi de adet düzensizliğinin nedenleri arasındadır. Reglin kesilmesine bazı ilaçlar da sebep olabilir. Rahimde enfeksiyon da düzensizlik yaratabilir. Bu durumda çoğu zaman kaşıntı ve akıntı da görülür. Zarın tamamen kapalı oluşu da sorun yaratabilir. Aşırı kanama ise kansızlık tehlikesini beraberinde getirmektedir. Adet kanamasının düzensiz oluşu otomatikman hamileliği engellemez. 

Adet kanaması sancılı geçebilir. Sancının, yani karın ağrısının sebebi ise rahim içi yaşanan kasılmalar. Sancı bazı kadınlarda reglden bir iki gün önce de başlayabilir. Memelerde şişkinlik veya hassasiyet, ruh hali değişimi, adet öncesi gerginlik, sivilcelerin çıkması, kilo artışı ve bacaklarda kramp da adet kanamasının belirtileridir. 

Adet düzensizliğin tedavisi bakımından sebebin tespit edilmesi belirleyicidir. Sancılar konusunda ağrı kesici faydalı olur. Ancak aşırı sancı durumunda da sağlık taraması önemlidir.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.