Şiddet tavan yaptı!

Selma AKKAYA yazdı —

12 Haziran 2020 Cuma - 15:15

Fransa’da 23 yaşındaki hamile genç bir kadın sokak ortasında silahlı saldırıya uğradı. Saldırganın kadınla herhangi bir aile bağı ve tanışıklığı yok.

Fransa’nın güneyinde Pezenas şehrinde meydana gelen olayda, 23 yaşındaki hamile kadın ağır yaralanırken, 60 yaşındaki saldırgan ise bir mağazaya girerek intihar etti.

Fransa’da kadın cinayetleri ve kadına yönelik şiddet son bir yılda giderek artarken, özellikle korona salgını döneminde bu sayı birkaç kat yükselişe geçti. Özellikle aile içi şiddetin tırmanışa geçtiği Fransa’da kamusal alandaki güvensizlik giderek derinleşiyor. Zorunlu haller dışında sokağa çıkma yasağının olduğu dönemde çalışan kadınlar, sokakta tıpkı gece gibi korkular yaşıyordu. Bu dönemde birçok kadın sokakta saldırıya ve cinsel şiddete maruz kaldı. Fatima Benomar, temizlik işçisiydi. Mayıs ayı başında işe giderken Rivoli Caddesi’nde bir grup tarafından sıkıştırıldı. Önce sözlü olarak cinsel şiddete maruz kaldı. Ardından söz konusu gruba cevap veren Benomar, bu kez fizik olarak tacize uğrarken, yaşadığı korkunun tarifsiz olduğunu ifade ediyor. Hastanede temizlik işçisi olan Benomar, “Akşamları bizi camlarda alkışlayan eller, belki de o gün beni sokakta taciz ediyordu. Yaşadığım korku tarifsizdi” derken, diğer bir kadın 28 yaşındaki Laurène Martin, banliyöde oturan bir kadın olarak günlük olarak Paris’e işe geliyordu. Hemşire olan Martin, Metro’da telefonu alınıp cinsel taciz ve şiddete uğramıştı.

Ile-de-France bölgesinde sadece zorunlu haller dışında sokağa çıkma yasağının olduğu dönemde spor için dışarı çıkan kadınlardan biri Aulnay-Sous-Bois’da diğeri yine  Paris’in banliyösü Montreuil’de tecavüze uğradı.

Cinsiyet ve şehir üzerine araştırmalar yapan Antropolog Chris Blache adlı uzman 20 Munite gazetesine verdiği demeçte, söz konusu taciz ve tecavüz olaylarının özellikle pandemi döneminde artışına dikkat çekerken, kamusal alanın boşaldığı dönemde, erkek bilinçlerinde mekanın ve hayatın ilkelerinin de kalktığının altını çiziyor. Bu ıssız alanlarda “kedinin fare ile oynamasının daha kolay olduğunu düşünen erkeklerin” özellikle son iki ayda sınırlarını fazlasıyla aştığını bu konuda önümüzdeki dönem özellikle işsizlik, borçlanma ve ekonomik krizle birlikte cinsel şiddet dalgasının yükseleceğini ifade eden Blache hükümeti ve sosyal kurumları göreve çağırdı. Uzmanların ve kadın kurumlarının çağrısıyla özellikle bu dönemde yaşanan artış nedeniyle Cinsiyet Eşitliği Bakanlığı özel bir komisyon oluşturdu. Söz konusu komisyonda avukat, psikiyatrist, yazar, sanatçı, reklamcı, nöro-bilim adamı ve çeşitli uzmanlar bulunuyor. 11 Mayıs sonrası göreve başlayan komisyonun kamu alanında yaşanan şiddet ve aile içi şiddet konusunda bir mücadele planı oluşturması bekleniyor.

Komisyon ne zaman bir mücadele planı çıkarır bilinmez ama cezai yaptırımların, polise yapılan başvuruların sonuçsuz kalması devam ettikçe, söz konusu şiddet olaylarının sınırları daha da zorlanacak gibi gözüküyor. Bu nedenle sebepsiz yere, kafası atanın sokak ortasında kadın vurmak için silahı eline alması normalleşti!

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.