Sistemik Lupus Eritematozus

Dersim DAĞDEVİREN yazdı —

8 Eylül 2021 Çarşamba - 22:26

  • Sistemik Lupus Eritematozus, halk arasında ‘kelebek hastalığı’ olarak bilinmektedir. Bağışıklık sistemindeki sorundan kaynaklı bir hastalık olan Lupus kadınlarda daha sık görülmektedir.

Bin kadından birinde, özellikle 20 ile 40 yaş arası, ve 10 bin erkten birinde meydana gelen bu hastalıkta, bağışıklık sistemi sağlıklı dokulara ve hücrelere saldırıyor ve böylelikle işlevlerini etkiliyor. 

Hastalığın nedeni tam olarak bilinmiyor. Genetik boyutu olduğu düşünülüyor.

Kadınlardaki yaş dağılımı hormonal sebeplerin de etkili olduğunu gösteriyor.

Güneş ışınları ve benzeri çevresel faktörler, uzun vadeli kullanılan bazı ilaçlar (ör. kara ciğer hastalığında kullanılan Interferon) ve belirli virüsler de etkileşim yapmaktadır.

Hastalık; cilt, eklemler, kalp, beyin ve böbrekler başta olmak üzere bir çok organı ve sistemi tutabilmektedir. Bundan dolayı hastalığın belirtileri de çok yönlüdür.

Bazı hastalarda belirtiler aniden ortaya çıkar ve ağır seyreder, bazı hastalarda ise yavaş.

Güneş duyarlılığı, güneş ışınlarına maruz kalanlar da burunu ve yanakları tutan, deride kabarıklıklar ve kızarıklıklar, kaşıntısız cilt döküntüleri meydana getirirken, yüz harici bölgelerde de cilt sorunları ortaya çıkar.

Ağız içinde yaralar, göz kuruluğu, ateş, eklem ağrıları ve sabah tutukluğu, baş ağrısı, eklem şişmesi, akciğer ve kalp zarlarında sıvı toplanması, göğüs ağrısı, idrarda kan ve protein görülmesi ve böbrek sorunları bu hastalığın başlıca belirtileridir. Hastalığın beyni etkilemesi havaleye de yol açabilir. 

Tanı koymak için ayrıntılı tıbbi sorgulama, fiziki muayene ve kan tahlili, özellikle de antikor ölçümü yapılır. İdrar tahlili, akciğer röntgeni ve kalp grafiği de tanı koyma açısından önemli. İdrarda protein saptanması durumunda böbrek biyopsisi de gerekli olabilir. 

Lupus hastalığının tedavisi belirtilere ve tutulan organ sistemlerine göre yapılmaktadır.

Covid pandemisinin başlangıcında tedavi yöntemi olarak öne çıkan ancak kısa bir süre sonra vazgeçilen Hydroxychloroquin tedavide en sık kullanılan ilaçtır. Kortizon da tedavinin temelini oluşturmaktadır. Bağışıklık sistemini etkileyen kortizon dışı ilaçlar da vardır.

Güneşten korunmak da önemlidir. Sigara kullanımını durdurmak, sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz tedavinin önemli bir parçasıdır.

D vitamini ve kalsiyum eksikliği tespit edilen hastalarda uygun tamamlayıcı tedavilere başlanmalıdır.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.