'Sokakta bir efsane'

Selma AKKAYA yazdı —

  • Florence Huige, tiyatro sahnesinde bir Kürt savaşçıyla şok edici karşılaşmasının hikayesini anlatıyor. ''Bir şans hikayesi'' diye bahsettiği kişi Sakine Cansız.

Florence Huige, tiyatro sahnesinde bir Kürt savaşçıyla şok edici karşılaşmasının hikayesini anlatıyor. ''Bir şans hikayesi'' diye bahsettiği kişi Sakine Cansız. ''Karşıdan karşıya geçerken, Parisli bir kadın, Sara!'' diyen oyuncu, oyunun adını "Une légende à la rue", Sokakta bir efsane, koymuş. Florence Huige tarafından yazılan oyun 23 Şubat’tan itibaren Paris ve daha sonra Nisan ayında Ivry’de sahnelenecek.

Florence Huige tarafından yazılan ve icra edilen Une légende à la rue, Sokakta bir efsane oyunu, farkındalığın hikayesini anlatıyor. Ötekiyle Fransız toplumunun ilişkisini, onun tanınması, algılanması ve keşfi. ''Haberlerde  Kürtler’den konuşuluyor. Bu insanlar hakkında konuşuyoruz, ama onlar kim?'' sorusu ile yazar yola çıkmış. İncelikle yazılmış, tecrübe, titizlik ve hayal gücüyle yorumlanan bir anlatı ile evrilen oyunda yazarın bir Kürt kadınıyla buluşması bizim de buluşmamızı sağlıyor. Une légende à la rue, Paris'teki Comédie Nation'da, ardından Nisan ayına kadar Ivry'deki Halep tiyatrosunda oynanacak.

Oyunda, oyuncu Paris'te bir caddeden geçerken Florence Huige ve arkadaşı Samia, turuncu saçlı, büyük plastik torbalar taşıyan dağınık bir kadınla tanışırlar. Adının Sara olduğunu ve ölümcül tehlikede olduğunu öğreniyorlar. Ardından Ocak 2013'te Florance, Paris'te rue Lafayette öldürülen diğer iki Kürt kadından birinin Sara olduğunu öğreniyor.

Yazar, Sara, Kürtler için bir efsane olan PKK'nin kurucularından Sakine Cansız'in takma adıdır diyor. Şaşkına dönen Parisli kadın olarak Florance yazdığı oyunda, Sara’nın gizemli bilinmeyeni, etnik kökenini ve tarihini belgeliyor. Sahnede bir sandık ve yağmurluklu bir kadın, aydınlatma sokağı, bir daireyi ve Kürt Kültür Merkezi'ni yeniden yaratıyor. Güçlü bir varlığa sahip olan aktris, toplantıyı bir tür geri dönüşle anlatıyor. Florence Huige, kendisi ile Kürtleri oyunda buluşturup ve onunla bir araya getirilmiş bir bulmaca gibi inşa ediyor. Kürt özgüllüğünü, ezilen halkı, müthiş savaşçılardan oluşan bir vurgu yapıyor. ''Ülkelerinde hala bir azınlık dahi kabul edilmezler ama ancak yine de Orta Doğu'daki en önemli halktır'' diyor Florance Huige.

Yazar Kürtleri ve Sara’yı keşfini ve  yaşadığı deneyimi, dört parçaya bölünmüş Kurdistan’ın içinden oyuna yansıtıyor. Oyununa dair verdiği demeçte ; ''Taburları 2015 yılında Suriye'de IŞİD'i yenilgiye uğrattı. Sakine Cansiz, takma adı Sara’nın askerleri, ataerkil bir toplumda militan bir feminist olarak ikiye katlandı'' diyerek kendisinin Sara ile birlikte Kürtlerin yolculuğunu takip ettiğini belirtiyor.

Florence Huige, anlatı tiyatrosu aracılığı ile politik ve toplumsal konular üzerinde duran bir isim. Oyunda politik olanı zarif, canlı bir dil ile anlatıyor. Güzel bir ifade paleti sunan oyuncu, Morgane Lombard'ın ışık sahnelemesi ile  Sara şahsında Kurdistan’a yolculuğa çıkartan oyun ile seyirci karşısında. Paris ve çevresinde olanlara hem de böylesine ruhumuzun incindiği, her gün yeniden sarsıldığımız bir dönemde ''Sokakta bir efsane'' ile buluşalım!

"Sokakta bir efsane"

Florence Huige tarafından sergilenen oyun

Yönetmen: Morgane Lombard

Comédie Nation: Cumartesi 25 Şubat 2023 Perşembe ve Cumartesi, 2-4 Mart

2023 Rue de Montreuil, 77 Paris 75011

01 48 05 52 44

ALEPH Tiyatrosu: Perşembe ve Cuma günleri 13, 14, 20 ve 21 Nisan 2023

30 Rue Christophe Colomb, 94200 Ivry-sur-Seine

Telefon : 01 46 70 56 85

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.