Sol kalp kateterizasyonu

Dersim DAĞDEVİREN yazdı —

10 Mart 2021 Çarşamba - 22:01

  • Bu tetkik kalp sıkışması, göğüs ağrısı, bacaklarda ödem (su toplanması), nefes darlığı, kalp kapakçığı hastalığı, kalp yetmezliği vb kalp ile bağlantılı şikayetleri ve hastalıkları tespit etmek için yapılır. 

Bu inceleme tedavilerin planlaması için gereklidir. Bu tetkikle şikayetlerin altında yatan nedenin kalp hastalığı olmadığını göstermek de mümkün. Bazen bu inceleme planlanmış bir kalp ameliyatı için ön hazırlık olarak da gerçekleştirilebilir. 

Lokal anestezi (bölgesel uyuşturucu) verilmesinin ardından kaşığın alt kısmından, dirsekten veya el bileğinin üzerinden atardamara ince bir kateter (tüp) yerleştirilir. Bu tetkik röntgen kontrolü altında yapılır. Bazen damarların daha iyi görüntülenmesi bakımından kontrast madde olarak adlandırılan bir ilaç da verilir. Bu ilaç sırf kalbe giden damarlara ve kalp damarlarına değil, tüm vücuda yayılır ve kısa süreliğine bir sıcaklık hissi yaratır. Kateter ile hem ana damarda hem kalbin sol tarafında basıncı ve kandaki oksijen oranını ölçmek mümkün. Elde edilen değerlere göre kalbin ve kalp kapakçıkların fonksiyonuna ilişkin sonuçlar çıkarılır.

İnceleme esnasında tamamlayıcı tetkiklere ihtiyaç duyulabilir. Doktorlar farklı yöntemlerin avantajlarını ve dezavantajlarını, farklı olumsuz etkilerini ve riskleri detaylı şekilde hastalara anlatmak zorundadır. 

Tetkikten sonra kateter yerinden çıkarılır. Kateter kasık bölgesinden yerleştirildiyse, giriş noktasına birkaç dakika boyunca bastırılır, ardından sıkıca yerine oturan bir baskı bandajı uygulanır. Gerekirse, kateterin sokulduğu bölge kollajen tıkaç veya başka teknikler kullanılarak kapatılır. Sol kalp kateterizasyonu için dirsekteki atardamarda küçük bir kesi yapıldıysa bu bölge gerekirse dikilerek kapatılır; el bileği üzerindeki bir noktadan giriş yapıldıysa kesi yerine 10–20 dakika baskı uygulanır ve ardından basınç bandajı yerleştirilir.

Ultrason, MR veya bilgisayarlı tomografi gibi tetkik yöntemleri de göz önünde bulundurulmaktadır. Ancak bu yöntemlerin sorunu kesin şekilde tespit etme olasılığı daha düşüktür. Damar ve kalpte basıncı ölçmek alternatif yöntemlerle mümkün değildir. 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.