Sol kalp kateterizasyonunun riskleri

Dersim DAĞDEVİREN yazdı —

17 Mart 2021 Çarşamba - 14:17

Her nekadar dikkatli davranılsa da bazı durumlarda yaşamı tehdit edebilecek ve ek tedavi işlemleri/ameliyat gerektirebilecek komplikasyonlar oluşabilir. Önceden var olan veya özel kişisel durumlar bu türden komplikasyonların sıklığını önemli ölçüde etkileyebilir. 

 

Damarları dar olan hastalar kısa süreliğine ağrı hissedebilir. Kateterin geri çekilmesi düğüm oluştuğundan dolayı mümkün olmayabilir. Bu durumlarda kateteri ameliyat ile çıkarmak gerekir.

Tetkik esnasında veya sonrasında kalp ritmi bozuklukları oluşabilir, ancak genelde kendiliğinden geçer. İlaç tedavisine çok nadir durumlarda gerek duyulur. 

Kateterin giriş kesiminde geçici morartı veya sertleşme oluşabilir. Kalp içi zarda iltihaplanma ve yoğun bakım tedavisi gerektirebilecek kan zehirlenmesi de olası komplikasyonlar arasındadır. Kateterin ilerletilmesi / yerleştirilmesi esnasında kalp duvarı ve kalp kapakçıklarında hasar, çok nadir de delinme meydana gelebilir. Damar tıkanması veya damarda hasar da tetkikin olası riskleridir. 

Kanama (tetkik esnasında veya sonrasında) da yaşanabilir. Bu durumda ameliyat gerekli olabilir. Kan pıhtılaşması da oluşabilir. Pıhtıdan kopan parçaların sürüklenmesi emboliye (ör. akciğerlerdeki damarlarda) yol açabilir. Kalp krizi de bundan kaynaklı olası bir risktir. Kanın pıhtılaşmasını önlemek için kan inceltici ilaç verilebilir. Ancak bu kanama riskini artırır. 

Görüntüyü güçlü kılmak için kullanılan kontrast ilacı alerjik reaksiyonlara ve Guatrın aşırı çalışmasına yol açabilir. Böbrek fonksiyonu da bozulabilir. 

Riskler bakımından hastanın kullandığı tüm ilaçların doktora bildirmesi önemlidir. 

Tetkikten önce midenin boş olması önemlidir. Bunun için en az altı saat önceden son öğün yenilir. Sıvı (su) ise iki saat öncesine kadar alınabilir. 

Tetikten sonra duruma göre hasta bir gece yoğun bakımda tutulmaktadır. Kateterin girişi kasık bölgesinden yapıldıysa yatak istirahati gereklidir. Kanamayı önlemek için bir hafta boyunca spor yapılmamalıdır. 

Kesi noktasında kanama, göğüs ağrısı veya diğer kalp şikâyetleri, 38 derecenin üzerinde ateş veya titreme, baş dönmesi veya ağrı, solgunluk ve/veya tetkik sırasında veya sonrasında söz konusu kol ve bacakta soğuma ya da hissizlik gibi durumlar oluşursa, müdahalenin üzerinden birkaç gün geçmiş olsa bile, acilen doktora başvurulması gerekir.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.