Tecavüzle suçlanırken İçişleri Bakanı oldu!

Selma AKKAYA yazdı —

10 Temmuz 2020 Cuma - 11:44

Elysee Sarayı, Edouard Philippe ve hükümetinin istifasının ardından Başbakanlık görevine getirilen Jean Castex’in kurduğu kabineyi onayladı. Yeni kabinede Macron’un daha da sağa kaydığı görülüyor. Bu yetmediği gibi tecavüzle suçlanan ve 2017’den sonra Eylem ve Kamu Hesapları Bakanlığı görevi yapan Gerard Darmanin, yeni İçişleri Bakanı oldu!

Kabine, 17 kadın ve 14 erkek olmak üzere 31 isim bulunuyor. Cumhuriyetçiler (LR) ve sonra da Halk Hareketleri Birliği (UMP) üyesi, 2012 yılında milletvekili ve 2014 yılında Tourcoing belediye başkanı Fransız ve bir önceki hükümette de bakanlık görevi yapan sağ siyasetçi Gérald Darmanin, İçişleri Bakanlığı görevine getirildi. Darmanin, bakanlık görevi büyük tartışmalara neden oldu. 2018 yılında Darmanin hakkında “tecavüz” suçlamasıyla soruşturma açılmıştı. Paris Savcılığı, 2009 yılında Darmanin tarafından tecavüze uğradığını öne süren kadının Paris Savcılığına başvurusunu değerlendirmişti. Soruşturma döneminde Darmanin’in söz konusu iddiaların iftarı olduğunu gerekçe göstererek kadın hakkında şikayette bulundu. Ardından 2019 yılının başında kadar süren soruşturma mahkemece takipsizlik kararıyla sonuçlandı. 9 Haziran 2019 tarihinde ise Paris Temyiz Mahkemesi, 9 Haziran’da soruşturmanın tekrar açılmasına karar vermişti. Tecavüzle sonuçlanan ve hakkında halen soruşturma yürütülen Darmanin, geçen hafta Başbakanlık görevine getirilen Castex’in hükümetinde, İçişleri Bakanı olarak atandı.

Castex, Darmanin’in adaylığının ardından eleştirilerin odağında oldu. Tecavüzle suçlanan birini bakan olarak seçmesi üzerine Castex, BFMTV kanalında yaptığı açıklamada, Darmanin’in İçişleri Bakanlığına getirilmesini tamamen üstlendiğini belirtti. Tecavüzle suçlanan Darmanin’in masum olduğuna dair herhangi bir şüphesi olmadığını ifade eden Castex, aksi halde Darmanin’i bu göreve getirmeyeceklerini ifade etti.

Macron’un bir önceki dönem hükümetinde Kamu Hesapları Bakanlığı görevini üstlenen Darmanin dışında dönemin Çevre Bakanı Nicolas Hulot tecavüzle suçlanmıştı. Her ikisi birden fazla kadına tecavüz etmek gerekçesiyle haklarında soruşturma açılmalarına marşın bakanlık görevleri sürdürülmüştü. O dönemin kabinesini kuran başbakan Edouard Philippe’te her iki bakanı savunmayı tercih etmişti.

Yeni hükümete dahil olan isimlere bakıldığında Fransız sağ merkez siyasetinden isimlere dayanıyor. Bazı popüler avukat vb isimler dışında birde tecavüzle suçlanan bir bakan yer alıyor. Hem de bu bakan İçişleri Bakanlığı görevine getiriliyor. Tecavüze uğradığını ifade eden kadının artık güvenliği olabilir mi ? Ya da Tecavüzle suçlanan bir bakanın Fransa’da polisliklere 50 binin üzerindeki şiddet ve cinsel taciz gördükleri gerekçesiyle başvuran kadını koruması mümkün olacak mı diye sormak gerek!

Tıpkı bir önceki Başbakan Philippe gibi yeni Başbakan Castex’te tecavüzle suçlananları savunuyor. Şimdi Havre şehrine Belediye başkanı olan Philippe hakkında yapılan 600 suç duyurusu bulunurken, yeni Başbakan Castex’i de benzer bir son bekliyor!

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.