TÜİK'e göre Kürtçe yok!

13 Mart 2023 Pazartesi - 17:15

TÜİK

TÜİK

  • TÜİK, Kürtçe yayın yapan Xwebûn gazetesi yetkililerine yönelttiği "Hangi dilde yayın yapıyorsunuz?" sorusunda, "Kürtçe" seçeneğine yer vermedi. 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), "Yazılı Medya İstatistikleri Gazete Dergi Soru Formu-2022" kapsamında hazırladığı ankette, "Hangi dilde yayın yapıyorsunuz?" sorusunun cevapları arasında "Türkçe" dışındaki bütün dilleri yok saydı. Kürtçe haftalık yayın yapan Xwebûn gazetesinde yer alan habere göre; TÜİK yetkilileri geçtiğimiz günlerde gazetenin İmtiyaz Sahibi Kadri Esen ile görüştü. TÜİK yetkilisi, Esen'den formu doldurmasını isteyerek, Amed'deki bir çalışanına yönlendirdi. Esen, TÜİK çalışanı aracılığıyla kurumun sitesinde yer alan formu doldurmaya başladı. Esen, "Hangi dilde yayın yapıyorsunuz?" sorusunun cevapları arasında sadece "Türkçe", "Yabancı dil" ve "Türkçe ya da yabancı dil" seçeneklerinin yer almasına "Kürtçe yayın yapan gazeteden bilgi almak istiyorsunuz ancak seçenekler arasında Kürtçeye yer vermiyorsunuz" sözleriyle itiraz etti. 

TÜİK çalışanı, bunun üzerine, "Lütfen siyaseti bir kenara bırakın. Bu sorular Ankara merkezden hazırlanıyor ve bizim yapabileceğimiz bir şey yok" yanıtı verdi. Esen ise "Siyasetle alakalı bir durum yok. Biz Kurdistan'da kendi dilimizde yayın yapıyoruz. Siz ise bu dili inkar ediyorsunuz" yanıtını verdi. TÜİK çalışanı, sonrasında ısrarla Esen'i ikinci seçenek olan "yabancı dil"i seçmesini istedi. 

Aynı haberde, Xwebûn gazetesinin karşı karşıya kaldığı polis engeline de yer verildi. Haberde, Xwebûn gazetesinin nüshalarının Amed'den İstanbul'a gönderilmesinin bir kez daha polisler tarafından engellendiği ifade edildi. Polislerin, otogarda gazete nüshalarını taşıyacak otobüs firması yetkililerini tehdit ettiği kaydedildi. AMED

 

*****

Cari açıkta rekor

Cari açık, Ocak ayında 9,8 milyar dolarla rekor kırdı. Resmi rezervler 9,3 milyar dolar azaldı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Ocak ayı ödemeler dengesi istatistiklerini yayımladı. Verilere göre cari açık, Ocak ayında 9,8 milyar dolar, yıllıklandırılmış cari açık ise 51,7 milyar dolar oldu. Ödemeler dengesi tanımlı dış ticaret açığı, 12,4 milyar dolar olarak gerçekleşirken, altın ve enerji hariç cari işlemler hesabı ise 2,6 milyar dolar fazla verdi.

Hizmetler dengesi kaynaklı girişler, 3,1 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Bu kalem altında seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler ise 2,4 milyar dolar oldu. Birincil gelir dengesi kalemi 381 milyon ABD doları net çıkış, ikincil gelir dengesi kalemi de 201 milyon ABD doları net çıkış kaydetti.

Finans hesabında ise doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net girişler, 223 milyon dolar olarak kaydedildi. Portföy yatırımları 490 milyon dolar tutarında net giriş gerçekleşti. Alt kalemler itibarıyla incelendiğinde, yurt dışı yerleşiklerin hisse senedi piyasasında 486 milyon dolar net satış ve devlet iç borçlanma senetleri piyasasında 22 milyon dolar net alış yaptığı belirtildi.

Diğer yatırımlar altında, yurt içi bankaların yurt dışı muhabirlerindeki efektif ve mevduat varlıkları 4 milyar dolar net artış kaydetti. Merkez Bankası'nın resmi rezervleri ise Ocak ayında 9,3 milyar dolar azaldı. ANKARA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.