Üçlü zirveye karşı Garrido!

Selma AKKAYA yazdı —

24 Temmuz 2020 Cuma - 08:00

  • Bu 25 yaşındaki Suriye uyruklu Fransız Othman Garrido Türkiye’de tutuklandı. Bölgede Fransızların hedefi olan Garrido ve ailesi, çeteler tarafından birkaç kez satıldıktan sonra Garrido resmen Türklerin elinde artık.

2019'da DAİŞ tarafından kontrol edilen son noktalardan biri olan Derazor-Baghouz yakınlarında Fransa, Garrido’nun izini kaybetmişti. Bu kadar aranan Fransız cihatçı geçen hafta Türkiye tarafından tutuklandı. Paris ve Ankara arasındaki "Cazeneuve Protokolü" kapsamında ‘artık Fransa'ya iade edilebilir’ deniliyor. Garrido’nun tam da Fransa Türkiye gerilimi yaşandığı bir dönemde Kilis yakınlarında Türklerin eline geçmesi ise manidar!

Söz konusu Othman Garrido, diğer adı "Abu Salman Al-Faransi", 2014 baharında babası Thierry, Selefiliğe yol almış Fas kökenli anne Oubey ile biri hala küçük olan ve iki genç kardeşi Suriye'ye gitti. Daha sonra Fransız istihbarat servisleri tarafından tespit edilen ailenin yeniden Fransa'ya gelip eylem yapma olasılığı bile gündeme gelmişti. Gıyaplarında yapılan yargılama sonucu aile 18 Nisan 2017 tarihinde on ile 15 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırılmıştı.

Ebu Salman el-Faransi, diğer adıyla Othman Garrido, 2014'te bir DAİŞ propaganda videosu izleyerek üç cihatçı arkadaşı ile Toulouse ve Montpellier'den yola çıktı. Söz konusu filmin arkasında ise Garrido'nun babası Thierry bulunuyordu.

Fransa ve Türkiye arasında özellikle DAİŞ konusunda imzalanan protokol gereği, şimdi ya Türkiye Garrido yargılayacak ya da Fransa'ya iade edecek. Fransız topraklarına geldikten sonra ise ya doğrudan polis nezaretinde tutulacak ya da hakkında çıkan tutuklama emri nedeniyle bir soruşturma hakiminin karşısına çıkacak.

Fransa’nın Türkiye’nin Libya’da cihatçıları desteklediğini iddia ettiği bir dönemde Fransa’nın hedefinde olan bir cihatçının Türkiye tarafından yakalanması çok da bir tesadüf olarak gözükmüyor.

Fransa Genelkurmay Başkanı François Lecointre, 2019 yılı konusunda özellikle cihatçılar konusunda Türkiye için bir açıklamada bulunmuştu ve Türkiye'nin batılı cihatçıları sınır dışı etmeye başlamasını şantaj olarak değerlendirmişti. François Lecointre, Suriye'de Kürt güçlerinin elinde bulunan tek bir Fransız cihatçının bile salı verilmediğini hatırlatarak, Türkiye'nin cihatçıları bir araç haline geçirmesinden duyduğu rahatsızlık konusunda açıklamada bulunmuştu.

Şimdi Türkiye Fransa geriliminin tam ortasında yıllardır aranan önemli bir DAİŞ elemanı olan Garrido’nun Türkiye’nin elinde olması, Ankara'nın Fransa’nın korkusu olan cihatçı kartını açtığını gösteriyor. Manidar tutuklama ise Almanya, Fransa ve ve İtalya’nın liderlerinin bir araya geldiği ve bir bildiri ile Libya’daki savaşa müdahale eden ve bu ülkeye silah sevkiyatı yapan ülkelere karşı yaptırım kararı alınabileceğini duyurduğu günde yaşanması ise ayrıca dikkatleri çeken bir konudur.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.