Vaka sayısı, işsizlik ve yoksullaşma tavan yaptı!

Selma AKKAYA yazdı —

  • Tüm veriler ışığında ülkede sadece vaka sayısında artış yaşanmıyor; yoksulluk ve işsizlik tavan yapmış durumda. Banliyö sokaklarında maske takmadıkları için kendilerine ceza yazan polise; "zaten ölüyoruz, yoksullukla, işsizlikle ya da koronadan ne fark ediyor!" diyenlerin haklı isyanı Fransa’nın şuan ki gerçekliğini gösteriyor!

 

Fransa Covid-19 vaka sayısında rekora koşuyor; günlük 10 binin üzerinde! Koronavirüs salgını hız kesmeden ülkede yayılırken, 42 bölgede kırmızı alarm verilerek yeni tedbirler alındı. Önümüzdeki günlerde seyahat kısıtlaması da dahil yeni tedbirlerin alınacağı ülkede, toplu gösteriler yasaklanırken, açılması zorunlu olmayan devlet kurumları kapatıldı.

Ülkede özellikle Ağustos ayı sonunda hızla yükselişe geçen vaka sayıları nedeniyle hafta sonu basın karşısına geçen Başbakan Jean Castex, 42 bölgenin kırmızı alarm bölgesi ilan edildiğini ifade etti. Önümüzdeki günlerde vaka sayılarına bağlı olarak yeniden genel ya da bölgesel sokağa çıkma yasaklarının da gündeme gelebileceği uyarısında bulunan Castex, valiliklere tedbirler konusunda sınırsız yetki verdi.

Günlük vaka sayılarının 10 binin üzerine geçtiği ülkede en fazla riskli bölgeler ise; Paris, Seine-et-Marne, Yvelines, Essonne, Hauts-de-Seine, Seine-Saint-Denis, Val-de-Marne, Val-d’Oise, Loiret, Côte d’Or, Seine-Maritime, Nord, Pas-de-Calais, Bas-Rhin, Sarthe, Maine-et-Loire, Loire-Atlantique, Ile-et-Vilaine, Gironde, Pyrénées-Atlantiques,Hérault, Haute-Garonne, Gard, Tarn-et-Garonne, Pyrénées-Orientales, Aude, Rhône, Ain, Puy-de-Dôme, Loire, Isère, Alpes-Maritimes, Bouches-du-Rhône, Var, Vaucluse, Corse-du-Sud, Haute-Corse, Guadeloupe, Martinique, La Réunion, Guyane ve Mayotte olarak açıklandı.

Yetkililer hastaneye yatan ve yoğun bakım ünitesine kaldırılan hasta sayısında artışa dikkat çekerken, en fazla gençler arasında artışın yaşandığı ifade ediliyor. Tedbirlerin giderek yoğunlaştığı ülkede, hafta ortasında toplam vaka sayısı 395 bin 104'e ulaştı. Toplam can kaybının da 30 bin 999 olduğu belirtiliyor.

Açık alanlarda, park, bahçe ve plajlarda 10’dan fazla kişinin bir araya gelmesi, okul gezileri, düğünlerde ve özel etkinliklerin yasaklandığı, Covid-19 tedbirlerine uymayan bar ve restoranların kapatılacağı duyuruldu. Aynı şekilde Nice, Marsilya’da gibi kentlerde saat 20.00’den itibaren kamuya açık alanlarda alkol satışı yasaklandı. 

Ülkede Covid-19 hızla ilerlerken, endüstri ve turizm sektörüne yapılan vergi indirimleri, devlet desteği yeterli görülmeyerek, Eylül ayı ile birlikte işten atmalar hızlandı. Ülkede Covid-19 krizi gerekçe gösterilerek her gün binlerce işletme kapısını kapatıp, el değiştirirken bedelini işçiler ödüyor.  Konuya dikkat çeken sendikalar Perşembe günü ülke genelinde greve giderken, hükümet, Covid-19’ü gerekçe göstererek utanmadan "sağduyuya" davet ediyor.

Uzmanlar, vaka sayılarının artış kadar ülkedeki gidişat konusunda da uyarıyor. Covid nedeniyle ülkede yaşanan krizin etkilerinin Ekim-Kasım ayları itibariyle daha görünür olacağı, yoksullaşmanın hızlandığı, işini kaybedenlerin sayılarının giderek arttığı ve tedbir alınmadığı durumda toplumsal buhranın kapıda olduğu uyarısında bulunulurken, Bestof.one sitesinin yapmış olduğu bir araştırmada, ülkede Marsilya ve Fransa'nın başkenti Paris'in banliyölerinde halkın yüzde 53'ü yoksulluk sınırının altında yaşadığı ifade edildi. Bu bölgelerde koronavirüs sonrasında yüzde 25 oranında işsizliğin arttığı belirtiliyor.

Tüm veriler ışığında ülkede sadece vaka sayısında artış yaşanmıyor; yoksulluk ve işsizlik tavan yapmış durumda. Banliyö sokaklarında maske takmadıkları için kendilerine ceza yazan polise; "zaten ölüyoruz, yoksullukla, işsizlikle ya da koronadan ne fark ediyor!" diyenlerin haklı isyanı Fransa’nın şuan ki gerçekliğini gösteriyor!

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.