Yeniden sokağa çıkma yasağı!

Selma AKKAYA yazdı —

15 Ekim 2020 Perşembe - 23:00

  • Fransa Cumhurbaşkanı Macron, “kriz yönetimi” ile güven toplamaya çalışırken, Covid-19 sadece can almakla kalmıyor, sonuçları itibariyle her gün işsizler ordusunu büyüterek, insanca yaşam koşullarını milyonların elinden almaya devam ediyor!

 

Fransa'da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını süreciyle ilgili önlemler noktasında Temmuz ayından bu yana koruduğu sessizliğini bozdu. Devlet kanallarından halka seslenen Macron, yeni önlemleri sıralarken, ülkede sağlık olağanüstü hali ilan edildi. Ülkede 12 bölgede ise maksimum alarm seviyesine geçildiği ve bu bölgelerde saat 21.00’den sonra zorunlu haller dışında sokağa çıkma yasağı ilan edildi!

Salı günü Le Figaro gazetesi, Fransa'da son dönemde yapılan birçok anket ve kamuoyu yoklaması sonuçlarında  Macron'un kamuoyu nezdinde  güvenini gittikçe kaybettiğine dikkat çeken bir değerlendirme yazısı yayınladı. Le Figaro’ya göre, ülkede Eylül ayında yapılan 7 anket sonucunda, Fransızların yüzde 61’de Macron'un Covid-19 krizini gerektiği gibi yönetemediği yönünde görüş ortaya çıktı. Cumhurbaşkanı ve hükümetin salgının ilk dalgasından gerekli dersleri almadığını düşünen toplumun bu güven kaybının ardından Macron’un suskunluğunu koruduğu kovid konusunda, konuşmaya karar verdiği ifade edildi. Macron’un kovid konusunda konuşmama kararı ise Le Figaro tarafından "Macron, krizin yüzü olmamaya çalışıyor. 2022'deki cumhurbaşkanı seçimi öncesinde Macron, Fransız halkının gözünde krizin yüzü olmaktan kaçınmaya çalışıyor" şeklinde yorumlanmıştı. Buna rağmen kovid krizinin büyümesiyle Macron’un konuşmak durumunda kaldığı ifade ediliyor.

Salı günü Covid-19'la ilgili düzenlenen "Sağlık Savunma Konseyi" toplantısı sonrası, 14 Temmuz'dan bu yana salgınla ilgili bizzat açıklama yapmama kararından vazgeçen Macron, devlete ait TF1 ve France 2'de canlı yayına katıldı.

Cumhurbaşkanı Macron televizyon ekranlarında  halkın karşısına geçerek, ülke genelinde spor salonları, sinema ve barların kapalı olmasını yeterli görmeyen hükümetin aldığı kararları halkla paylaştı. Paris ve banliyöleri de dahil olmak üzere “maksimum” alarm durumundaki on iki metropolde tedbirler arttırılırken, Cuma akşam gece yarısından itibaren sağlık olağanüstü halin yeniden tesis edilmesine karar verildiği açıklandı.  Buna göre saat 21.00- sabah 6.00 arasında  ülkede 12 bölgede sokağa çıkma yasağı ilan edilerek tüm işyerlerinin bu saatler arası kapanmasına karar verildi. 4 hafta boyunca sürecek sokağa çıkma yasağı boyunca, zorunlu haller durumunda ise özel izin belgesiyle sokağa çıkılabilecek. Ülkede pandeminin ikinci aşamasının hızla ilerlediği ve  salgın nedeniyle ağır sonuçların yaşanmaması için tedbirlere halkın uyması çağrısını yineleyen Macron, tüm devlet kurumlarının salgınla mücadele için canla-başla çalıştığını ifade etti.

Günde 20 bin yeni vakanın yaşandığı ülkede yoğun bakım üniteleri dolma noktasına geldi. Hastanelerdeki yığılmanın önüne geçmek istediklerini ifade eden Macron, turizm, bar, cafe, restorant, spor salonları, tiyatrolar vb konumdaki yerlere bir önceki sokağa çıkma yasağı sürecindeki gibi ekonomik yardımın yapılacağını yenilerken, ekonomik krizin vurduğu ülkede her gün yüzlerce işyeri kapılarını kapatıyor. Söz konusu kararın ardından ülkede yeni bir işsizlik dalgası daha işçi ve emekçileri vurdu. Macron, “kriz yönetimi” yaparak güven toplamaya çalışırken, kovid sadece can almakla kalmıyor, sonuçları itibariyle her gün işsizler ordusunu büyüterek, insanca yaşam koşullarını milyonların elinden almaya devam ediyor!

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.