Kürtler ittifak yapmak zorunda

Dosya Haberleri —

7 Kasım 2022 Pazartesi - 20:00

Kurdistani ittifak

Kurdistani ittifak

  • HDP'ye mevcut ittifak dışında Kürdistani ittifak önerisinde bulunan Sinan Çiftyürek: "Türkiye geniş demokrasi cephesi, bir ortak mücadelede hedef birliği sağlanmalı. HDP ikisinin de ortak paydası konumundadır. Buluşmayı sağlayabilecek HDP'dir" dedi.
  • Mustafa Özçelik, Emek ve Özgürlük İttifakı'nın Kürt meselesine nasıl baktığının önemli olduğunu söyledi. Mesut Tek ise ittifakın Kürt vurgusunun zayıf olduğuna dikkat çekti. Ayetullah Aşitî ise özgürlük mücadelesi veren her ittifakı destekleyeceklerini kaydetti. 
  • Kürt sorununda atılacak her adımın Türkiye'nin demokrasi gelişmesine hizmet edeceğini belirten Bayram Bozyel, "Kürtler topyekun bir saldırıyla karşı karşıyadır. İnkâr ve asimilasyon politikasının hedefi oluyorlar. Dolayısıyla bu sorunun çözümü ulusal demokratik geniş bir ittifak olmadan olmaz" dedi.

MUSTAFA  DOĞAN/AMED

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) çağrısıyla bir araya gelen Emek Partisi (EMEP), Türkiye İşçi Partisi (TİP), Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP), Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF) ve Emekçi Hareket Partisi (EHP) tarafından kuruluşu ilan edilen Emek ve Özgürlük İttifakı, 24 Eylül’de İstanbul’da halk buluşmasıyla ‘Yol Haritası’nı açıkladı. Kuruluşu ilan edilen Emek ve Özgürlük İttifakı'na dair Kürdistan Komünist Partisi’nin (KKP) Genel Başkanı Sinan Çiftyürek, Kürdistan Özgürlük Partisi'den (PAK) Mustafa Özçelik, HDP Amed İl Eşbaşkanı Zeyyat Ceylan, Azadi Partisi'den Ayetullah Aşitî ve Kürdistan Sosyalist Partisi Genel Başkanı Bayram Bozyel ile konuştuk.

 

Sinan Çiftyürek

'Seçim gündeme alınmalı'

Kürtlerin yüzyıllardır Türkiye'de demokrasinin dinamiği olduğunu ve demokrasinin yükünü hep Kürtlerin taşıdığını kaydeden Sinan Çiftyürek, "Ama yönetimden yararlanmazlar. Bir başka gerçek ise Türkiye sol ittifakı ile kurulacak olan demokrasi ittifakı açısından önemli bir mihengi noktasıdır. Kürtler hem demokrasinin dinamiği hem de aynı zamanda demokrasinin bariyeridirler. İkincisi Kürdistan açısından baktığımız zaman Kürdistan Komünist Partisi olarak hep şöyle baktık, güncel gelişmelerden, seçimlerden bağımsız Kürtlerin kalıcı bir ittifaka yönelmeleri lazım. Yani, ortak bir paydada buluşulursa Kürt meselesini çözmek için yola çıkarken tabii ki yüzleştikleri bir seçim meselesini gündemine almak gerekir" dedi.

'Kürtler açısından 3 nokta önemlidir'

Ulusal ittifak, sokakta güçlü bir muhalefet ve Meclis'te güçlü bir grup olarak Kürtler açısından üç noktanın önemli olduğunu vurgulayan Çiftyürek, "Meclis’te güçlü olursan, sokakta güçlü olmazsan olmaz. Sokakta varsan Meclis'te güçlü olmasan da olmaz. İttifaklar meselesine Kürdistan ve aynı zamanda Türkiye’deki demokrasi cephesine buradan bakmak lazım. Niye güçlü bir parlamento lazım bize? Türkiye muhalefeti seçimler yaklaştığı zaman Diyarbakır'a geliyor ve yarım doğrular söylüyorlar. Yarım doğrular tehlikelidir. 'Kürtlerin anadili analarının sütü gibi helâldir' diyorlar. Tamam da evinde konuş mu diyorsun. Anadilde eğitim mi diyorsun? Fakat Ankara'ya döndükleri zaman bu yarım doğruyu da unutuyorlar" ifadelerini kullandı.

Buluşmayı sağlayabilecek HDP'dir

"Kürdistan Komünist partisi olarak, Türkiye sosyalist hareketiyle, HDP'nin ya da başka bir Kurdistani partinin ittifak kurmasından yanayız" diyen Çiftyürek, şunları dile getirdi: "Çünkü Türkiye'de demokrasi meselesini, Kürt meselesini, Kürdistan meselesini çözmek gerekir. İttifak, çözümün zeminini olgunlaştırır. Türkiye demokrasi güçleri ile geniş bir ittifakın kurulmasından yanayız. Kurdistani ittifak ile Emek ve Özgürlük cephesinin ortak paydası HDP'dir. Biz diyoruz ki, bu cepheyle Türkiye geniş demokrasi cephesi bir ortak mücadelede hedef birliği sağlanmalı. HDP ikisinin de ortak paydası konumundadır. Buluşmayı sağlayabilecek HDP'dir. Türkiye demokrasi güçleriyle en geniş bir demokrasi paydasında Kurdistani ittifak olarak katılırsak buluşmamız mümkün olur."

Mustafa Özçelik

'Kaçamak söylemler güven vermiyor'

Partileri açısından, Emek ve Özgürlük İttifakı'nın Kürt meselesine nasıl baktığının önemli olduğunu belirten PAK’tan Mustafa Özçelik, "Emek ve Özgürlük deklarasyonunu inceledik. Öne çıkan üç cümle gördük. Kürt sorununun demokratik ve barışçıl yoldan çözülmesi, anadil hakkı ve evrensel kimlik hakları... Verilen bu kadar bedel, yaşanan dram ve trajediden sonra halen Kürt milletinin varlığını, Kürtçe anadil eğitim hakkını, Kürtçenin ikinci resmi dil olmasını, Kürtlerin milli demokratik hak ve özgürlüklerini programına almayan bir ittifakın hangi sorunu çözeceğini sormak istiyorum. Anadil hakkını CHP de, DEVA partisi de söylüyor. Bunu bile aşamayan bir söylem söz konusu. Evrensel kimlik hakkı ne demektir; 'Demokrat Türkiyeli bir parti ya da blok, Kürt milletin varlığını ve kendi geleceğini belirleme hakkını tanımalıdır, diyoruz. Bugün için ise Kürt milletinin varlığını, Kürtçenin resmi dil olmasını, Kurdistan sözcüğü ve Kurdistan partileri üzerindeki yasakların kaldırılmasını, Kürtlerin düşünce ve ifade, örgütlenme özgürlüğünü programlarına almalıydılar. Emek ve Özgürlük cephesi ne yazık ki bu konuda kaçamak söylemlerle, yuvarlak söylemlerle bu meseleye değinmiş. Ve bu da güven vermiyor" diye konuştu.