Adı Yılmaz kendi Yılmaz

Dilzar DÎLOK yazdı —

6 Aralık 2020 Pazar - 23:00

  • Yılmaz Dersim’in Dersim sevgisi derin anlamsaldı. Dersim toprağını, insanını, o toprağın yarattığı kültürü, o kültürün insanda somutlaşan evrenselliğini severdi. Adı Yılmaz, kendi Yılmaz bir kişiliği, duruşu vardı…

Yılmaz arkadaş (İsmail Sürgeç) Dersim’de doğup büyüdü. Dersim soykırımına dair anlatılarla çocukluğunu yaşadı. Dersim katliamının intikamını almak için erken büyüdü. Kürdistan özgürlük mücadelesini Dersim’de tanıdı. Ve abileri gibi Dersim’de devrim yolculuğuna başladı.

Yılmaz arkadaşı çok geç tanıdım. Onu tanıdığım dönem, Kürdistan’da devrimci yol arkadaşlığının inşasında önemli bir süreçti. Bakur öz yönetim direnişlerinin yürütüldüğü, soykırımcı faşist rejim tarafından yüzlerce Kürt yurtseverin, PKK sempatizanının bodrumlarda yakıldığı, aynı zamanda yüzlerce öncü fedai militanın Çiyagerce savaştığı 2015-2016 kış dönemiydi. Böyle bir süreçte Yılmaz arkadaşı sabit bir yerde tutmak kolay değildi. Ve Yılmaz arkadaş böyle bir dönemi de kendi içinde bir dinamizm inşa ederek, baharda çıkacağı yürüyüşlerin hazırlığını yaparak, zihninde ve yüreğinde kendini yeniden yaratarak anlamlandırdı.

Şahadetinden sonra yol arkadaşları sayfalarca Yılmaz arkadaşı anlattı. Her yazılanda Yılmaz arkadaşı biraz daha tanıyamamış olmanın eksikliğini hissettirdi yazılanlar. PKK Yürütme Komitesi üyesi ve Halk Savunma Merkezi(HSM) Karargah Komutanı Murat Karayılan’ın basına yaptığı değerlendirmeyi dinledikten sonra, Yılmaz arkadaşın parti çocuğu olması yönündeki belirlemeye daha fazla anlam veriyoruz. Yerinde durmaz bir dinamizmi onun hiç yaşlanmayan, asla hayallerine ihanet etmeyen, çocukluk hayallerini büyüten ve çoğaltan ancak unutmayan arılığı her adımında ortaya çıkan bir devrim neferiydi yılmaz arkadaş.

Tüm bunlarla birlikte yenilmez bir savaşçı, ikirciksiz ve gözükara bir komutandı. Her an her yerde her türlü göreve hazır olmanın tartışmasız kararlılığını her an yansıtırdı. Onun öncü komutan duruşu onu HPG Komuta Konseyi üyesi olarak görev almasını da açıklamaktaydı. Mücadele yılları içinde dürüstlüğü, derin yoldaşlık bilinci ve pratiği, her koşulda ve durumda tüm görevlerde en önde olması, her zaman en büyük yükü omuzlaması, Önder Apo çizgisinde sürekli kendini özeleştiriye tabi tutarak eksiklikleriyle savaşmasını bilmesi, kendini yenileyebilme gücünü göstermesi, Onun parti yönetimi olarak görev üstlenmesini de getirmiştir. Onun üstlendiği görevler, PKK’deki tüm öncü komutanlarda olduğu gibi öylesine yetkiler değildir. En hızlı koşması, en fazla yükü omuzlaması, en fedakar olması, en fazla hizmet etmesi, en büyük sorunlarla boğuşmayı göğüslemesi, en büyük çözümleri üretmesi ve en güzeli yaratmasıyla bağlantılıdır. 

Yılmaz yoldaş, sporu çok severdi, özellikle de futbolu izlemeyi ve oynamayı çok severdi. Kış ortasında, metrelerce kar olsa dahi, yürümek, gitmek, hep hareket halinde olmak isterdi. Adeta doğanın, canlılığın, evrensel canlılık ilkesinin bir ispatıydı. Yaşamı hücrelerine kadar yaşamak denir ya, öyleydi Yılmaz arkadaş. Hiçbir şey onun hareketini, dinamizmini engelleyemezdi. Yerellikle evrenseli bütünleştirmenin en güzel örneklerindendi. Hem iyi bir Dersimli, iyi bir savaşçı hem de iyi bir dünya insanıydı. Dersim’i yaşarken dünyada neler olup bittiğinden habersiz değildi. Tüm dünya insanlığına karşı ilgisi, merakı ve sevgisi üst düzeydeydi.

Yılmaz Dersim yoldaşın Dersim sevgisi derin anlamsaldı. Dersim toprağını, insanını, o toprağın yarattığı kültürü, o kültürün insanda somutlaşan evrenselliğini severdi. Kızılbaş Kürt komünal yaşamının evrenselliğinin farkındaydı ve Dersim sevgisini bununla örmüştü. Bundan dolayı da Dersim’e düşmanı yakıştırmadı. Dersim’e katliamı, soykırımı, sömürgeciliği, işgalcileri yakıştırmadı. Bu anlamıyla Seyit Rıza’nın torunu tanımlamasını en fazla hak edenlerdendi. Soykırımı, soykırımcılığı kökten reddetti ve ne olursa olsun Dersim katliamının intikamını alarak bu düşmanı Dersim dağlarından söküp atma kararlılığını süreklileştirdi. Bu kararlılığı doğrultusunda mücadele etmekten tek bir an dahi geri durmadı, tek bir an dahi yorulmadı, yılmadı ve tereddüt yaşamadı. Yılmaz yoldaş, dağın kilidini hiç kaybetmedi. Önder Apo felsefesiyle donattığı yüreğini ve beynini dağın özgürlük kilidi kıldı, gittiği her yere götürdü, hiçbir zaman paslanmasına izin vermedi. En fazla zorlandığı koşullarda bile partiye koşulsuz katılımı ve fedai ruhuyla katıldı, yaratıcı kıvrak zekası, güçlü dinamik fiziğiyle, hareket kabiliyetiyle o koşulların içinden çıkarak özgür anlara ulaşmanın ustalığını gösterdi. Bu özelliği sadece taktik yeteneği ya da gücüyle değil de, Yılmaz arkadaşın özgürlük düzeyini hücrelerinde yaratmasından kaynağını alıyordu.

Bir insanda özgürlük düzeyi yüksekse, özgürlük bilinci derinse, doğallaşmışsa ve bir o kadar da somutluk kazanmışsa o insan muhakkak en zor koşulda da olsa, en büyük sorunlarla da karşılaşsa dahi kendini düzlüğe çıkarmasını bilir ve çözüm üreterek her türlü sorunu aşmayı bilir ve zafere ulaşır. Yılmaz arkadaş tam da böyle bir arkadaştı. Adı Yılmaz, kendi Yılmaz bir kişiliği, duruşu vardı Yılmaz Dersim’in. Ama öyle sanıldığı gibi sorunsuz, dümdüz bir kişilik değildi. Zaten böyle bir tanım Dersim gerçeğine, doğasına, dağlarına, Dersim insanına da aykırıdır. Yaşamı dolu dolu yaşayan, inancı güçlü, kendini yaşamın yaşanmışlığında, hakikatinde sınayan, kendini yol arkadaşlarının yaşamlarında sınayan, yol arkadaşlarına müthiş bir bağlılıkla bağlanan, yoldaşları için kendini her an feda etmeye hazır deli dolu bir gerilla komutanıydı.

Kürdistan gençliğinin Yılmaz yoldaşın şahadetine vereceği cevap ve doğru karşılama biçimi, Yılmazların intikamını alarak yerini doldurma, Onun parti ve ordu görevlerini üstlenme kararıyla Dersim dağlarına, Kürdistan dağlarına akın etmektir. Kürdistan gençliğinin Özgürlük hamlesi kapsamında düşmana bu cevabı vereceği kesindir.

Bir yoldaşı olarak Yılmaz arkadaşın şahadeti önünde saygıyla eğiliyor, Dersim halkı başta olmak üzere tüm halkımıza başsağlığı diliyorum. Dersim’in asi çocuğu, Karadeniz’in yılmaz gerillası, yoldaşların yoldaşı olmayı başaran Kürdistan’ın yiğit evlatlarını, Yılmazları doğuran, devrim inancıyla büyüten, özgür ruhla yetiştiren anaya aşk olsun.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.