Erdoğan faşizminin sürek avına karşı

Ziya ULUSOY yazdı —

22 Ocak 2021 Cuma - 23:00

  • Diktatörün ESP’ye, HDP’ye, HÖC’e, meslek birliklerine, gazetecilere, demokratik basına, derneklere, faşizme karşı olan kişilere sürek avına karşı birlikte direnilmeli. Birlikte direnişle siyasi çalışma özgürlüğü korunup genişletilmeli.

Erdoğan faşizmi, 14 Ocak’ta ESP, SGDF, Yenikapı tiyatrosu sanatçılarına, Kaldıraç okurlarına yönelik 48 gözaltı gerçekleştirdi. ESP’nin 5 yöneticisini zindana gönderirken, Eş Genelbaşkanı Özlem Gümüştaş başta olmak üzere 5’ini evde hapsederek, diğerlerini adli kontrol altında tuttu, yargılama sürecek.

Erdoğan’ın ESP’ye saldırısı yalnızca bu değil. ESP henüz Platform adıyla siyasi çalışmasını sürdürürken, 21 Eylül 2006’da onlarca ESP’liyi tutukladı, yargılama hala sürüyor.

2013 şanlı Gezi başkaldırısında, Erdoğan ve Gülen’in polisi, en geniş zindan saldırısını ESP’ye uyguladı. 100’e yakın ESP’liyi tutukladı.

Erdoğan yeni tipte faşizmi inşa ederken, kanlı saldırılarla ESP’lileri, SGDF’lileri ve devrimci yoldaşlarını öldürmekle kalmadı, zindanı ve siyasi çalışma yasağını rejimin temel silahı olarak kullandı.

Demokratik alanda HDP başta gelmek üzere demokratik, sosyalist, ilerici partilerin, derneklerin, meslek örgütlerinin yöneticilerini, vekillerini ve üyelerini F tipi zindana attı. Zindan tırpanını demokrasi mücadelesindeki gazetecilere, bireylere kadar uzattı.

HDP’nin Eşbaşkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş ile 10’u aşkın vekilini, çok sayıda belediye başkanını ve binlerce üyesini F tipine attı.

Haklar ve Özgürlükler Cephesi ve Yürüyüş taraftar ve okurlarına sürek avını aralıksız devam ettirdi.

KESK’ten, bağımsız sendikalardan sosyalistleri tutukladı.

ÇHD avukatlarını zindana attı.

TTB eski yöneticileri hakkında ceza davası açtı. Yeni yöneticileri hakkında tehditler savuruyor.

Grup Yorum mensuplarına zindan tırpanı salladı.

Sosyalist ve demokratik televizyonları kapattı. Sosyal medya faşist yasaklar getirmek istiyor.

Meslek örgütleri, vakıf ve derneklere ilişkin yeni faşist yasa çıkararak, yönetimlerini ve varlıkları gaspetmeye hazırlanıyor. Gasp ederken zindanı silahını eksik etmeyecek.

Faşizme karşı olan akademisyenleri tasfiye etti, yargılıyor, zindana da atmak istiyor.

Demirtaş ve Kavala hakkında serbest bırakılmalarına dair AİHM kararlarını, diktatör Erdoğan uygulamayacağını höykürerek ilan etti.

Erdoğan yönetimi daha başından itibaren en çok yaptığı şey zindan inşa etmek oldu. F tiplerini neredeyse her ilde inşa etti. T tipi zindanı yaygın olarak inşa etti. Yalnızca bu yıl inşasına karar verdiği hapishane sayısı 42.

Erdoğan’ın faşist şeflik rejimi, zindan sopasını sosyalist, demokratik ve ilerici geniş kesimlere sallıyor. Bununla, hakları için mücadele etmek isteyen işçi ve ezilenlere gözdağı vermek ve sindirmek de istiyor.

ESP’den, HDP’den, Haklar ve Özgürlükler Cephesi’ne ve derneklere kadar herkesimin zindan saldırısına direnişi cesaret ve kararlılıkla sürüyor.

Kürt Özgürlük Hareketi’nin İmralı tecridine karşı direnişi kararlılıkla devam ediyor. Fakat her devrimci ve demokratik kesimin ayrı ayrı direnişleri, sonuçları ve halklarımız üzerinde harekete geçirici etkisi bakımından amaçlanandan daha az.

Bu durum, hepimize tutmamız gereken yolu da gösteriyor.

Erdoğan diktatörlüğü zindan silahını her doğrulttuğunda, bütün demokratik güçler birlikte sesimizi yükseltmeli, birleşik gücümüzle direnmeliyiz. Hiç bir sosyalist ve demokratik parti ve dernek, kişi ve topluluk, sıranın kendisine gelmesini beklemeden birleşik direnişe katılmalıdır. Faşizme karşı mücadele tarihinin bu ünlü dersini mutlaka uygulamalıyız.

Bugün 10 bini aşkın siyasi tutsak zindanda. Ve Erdoğan zindanda tecrit saldırısını ağırlaştırmak istiyor.

İmralı tecritine de, F tipi tecrite de karşı mücadele birlikte yürütüldüğünde işçi ve ezilen kitlelerin geniş kesimleri üzerinde etkisini artırır. Zindanlar boşalsın siyasi tutsaklara özgürlük şiarı halka mal olur.

Diktatörün ESP’ye, HDP’ye, HÖC’e, meslek birliklerine, gazetecilere, demokratik basına, derneklere, faşizme karşı olan kişilere sürek avına karşı birlikte direnilmeli. Birlikte direnişle siyasi çalışma özgürlüğü korunup genişletilmeli.

İmralı ve F tipi tecrit zindanına karşı birlikte direnilmeli. Birleşik direnişle faşizmin zindan silahı kırılmalı ve siyasi tutsaklara özgürlük sağlanmalı.

Erdoğan faşizminin saldırısını birlikte direniş püskürtür ve faşizmi yıkmanın yolunu açar. 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.