Kobanê katili Kobanê yargıcı olursa

Ziya ULUSOY yazdı —

15 Ocak 2021 Cuma - 23:00

  • Ne arsız yüzsüzlük! Erdoğan hem katil hem de yargıç ve kendi suçundan başkasını yargılıyor. Erdoğan da Hitler gibi arsız riyakarlıkla saldırıyor. Hem HDP’li gençlerin katili hem de katilliğini HDP üzerine atan yargıç!

Bahsetmek istediğimiz, Erdoğan’ın IŞİD katillerini canavarca yönelttiği Kobanê direnişindeki katliamlar değil.

Erdoğan’ın Kobanê’deki vahşetine karşı Amed merkez olmak üzere Kürt kentlerinde gençler 6-8 Ekim 2014 tarihleri arasında protesto için ayağa kalkmıştı. Kobanê’nin katili Erdoğan, protestocu gençliğin üzerine polis ve Hizbulkontracıları sürdü. 40’ın üzerinde Kürt gencini katletti.

Gençler, uzun menzilli silahlarla saldırtılan Hizbullahçılardan birkaçını vurmak zorunda kaldılar. Yoksa yüzlerce yurtsever genç daha öldürülecekti. Bu, burjuva hukukta bile meşru müdafaadır. Vicdanlarda ise son derece haklı bir savunmadır. Erdoğan’ın HDP Eşbaşkanlarını sorumlu göstermeye çalıştığı “Kobanê olayları”nın gerçeği budur.

Ne arsız yüzsüzlük! Erdoğan hem katil hem de yargıç ve kendi suçundan başkasını yargılıyor.

Erdoğan’ın diğer katilliklerine şimdilik girmiyoruz. Fakat Kobanê’yle ilgili bir kaçını sayalım. Erdoğan 20 Temmuz 2015’te Kobanê halkına yardım için giden sosyalistler üzerine IŞİD katilini saldırtmış, Suruç katliamını yaptırmış, 34 sosyalisti katlettirmişti. Birkaç hafta önce 25 Haziran 2015’te yine Kobanê’de Türkiye’den Kobanê’ye YPG elbiseleri giydirerek sevk ettiği IŞİD’li katiller, 12’si çocuk, 17’si kadın 233 sivil Kobanêliyi katletmişti. Yerel insan hakları yetkilileri ise bu sayının 262 olduğunu bildirmişlerdi.

Kobanêlilerin ve Kürt gençlerinin kudurgan katili Erdoğan, o tarihten bu yana yaptıklarının hesabını vereceğine, yıllarca faşist tekeli altındaki medyadan, “Kobanê olaylarının sorumlusu HDP’dir” yalanıyla suçunu gizlemiş ve Türk halkı nezdinde kendi suçunu HDP’ye yüklemeye çalışmıştı.

Şimdi de süper zenginlerin takıldığı Bodrum Mandarin Orient Oteline balayına helikopterle gönderdiği Ankara Başsavcısı Yüksel Kocaman eliyle “Kobanê olayları iddianamesi” hazırlatarak HDP Eşbaşkanlarını, vekillerini ve üyelerini, herbirine 15 bin yıla varan ceza istemleriyle, yargılıyor. 
Hitler Polonya’yı işgal etmede bahane üretmek için Polonya askeri elbisesi giydirdiği Alman askerlerini Polonya tarafından Almanya’ya sokarak “Polonya Almanya’ya saldırdı” mizanseniyle savaş başlatmıştı. Dünya ve Alman halkı nezdinde bu yalanıyla işgalini haklı göstermeye çalışmıştı. 
Erdoğan da Hitler gibi arsız riyakarlıkla saldırıyor. Hem HDP’li gençlerin katili hem de katilliğini HDP üzerine atan yargıç!

Ortağı ve devrimcilerin ve ilericilerin katili Bahçeli’nin “kapatın” höykürmesine, bu faşist riyakarlık davasıyla yoklama yapıyor. Direniş ve muhafazakar Kürt kesimlerinde hoşnutsuzluk gelişirse HDP’yi kapatmadan zindan politikasıyla kötürümleştirme taktiğini devam ettirecek. Değilse “Kobanê olayları” davasını kapatma aracı yapmayı deneyecek.

Bu arada Erdoğan, ESP ve diğer sosyalist parti ve örgütlenmelere saldırılarını sürdürüyor. Uydurma bahanelerle hatta buna bile gerek görmeden ESP Eş Genel Başkanı GÜMÜŞTAŞ ve yöneticileri ile üyelerini, ETHA ajansı ve BEKSAV çalışanlarını, Yenikapı Tiyatro Topluluğu sanatçılarını, ayrıca Kaldıraç okurlarını gözaltına aldırdı.

Erdoğan sürek avıyla sosyalistleri zindana atarak kötürümleştirmeye çalışıyor. Yarım yüzyılda mücadele ve emekle kazanılan sosyalist çalışma ve örgütlenme hakkını gasp ediyor. Muhtemelen bu davaları yarın kapatma gerekçesi olarak kullanmayı deneyecek.

Arkasına ABD emperyalizmini, yanına diğer emperyalistleri alarak, faşist terörle ve işgalci savaşlarla koyu karanlık rejimini tahkim etmeye çalışsa da Erdoğan diktatörlüğü bunu başaramayacak.

Sosyalistlere, HDP’lilere sürek avı saldırısına karşı direniş, demokratik örgütlenme hakkını sürdürmenin sınavı olacak. Direnişe destek vermek Erdoğan’ın saldırısını püskürtmek her özgürlükseverin görevidir.

Sosyalistler, Kürt özgürlük hareketi, devrimciler, kadın hareketi, işçi hareketi, gençlik, ilerici güçler; hakları ve faşizmi yıkmak için ayağa kalkacak, Erdoğan faşizmini tarihin çöplüğüne mutlaka gönderecekler. 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.