Efrîn’in işgalden kurtuluşu

Selim FERAT yazdı —

25 Ocak 2021 Pazartesi - 23:00

  • Ne Efrînsiz bir Rojava, ne de Hewlêr’siz ayakta kalacak bir Rojava, önemlisi, Rojava penceresi olmayan bir Hewlêr’in de uzun dönem yaşama şansı olmayacak.

Selimferat@web.de

Jerusalem Post Gazetesi yazarı Ofra Bengio, Biden’in şimdiye kadar en Kürt yanlısı Amerikalı siyasetçi olduğunu yazdı.

Eğer yerin kulağı varsa, Jerusalem Post’un da gizli servis kanallarından esen rüzgarın çevirisini yapan bir kulağının olması yadırganmamalı.

Kürt dostu Trump;

Komutan Mazlum Ebdî’yi evlat edinen ABD’li Başkan Trump’ın kibirli pozu;

Kürtlerle Türkler’in savaşını, küçük çocukların kavgası bazına indirgeyen, politik mizanselin alaycı şarkılarının melodisine yükleyen Trump dönemi henüz kapandı.

Kürdistan bu kez de Biden’in neler yapacağıyla ilgili falcı tahminlere kulak kabartacak.

Bu anlamda, Kudüs’ten gelen ses önemli.

Rojava için de önemli.

Efrîn’in işgali için Türk ordusunun başlattığı harekatın başlangıç günlerindeydik.

Hep birlikte Efrîn düşmeyecek demiştik.

Çünkü daha önce Kobanê düştü düşecek diyen adamın hiddeti, şiddeti geri tepmiş ve Efrîn’de de öyle olması, işin tabiatına uygundu.

Ancak Rusya, İran ve Suriye arasında (ABD gizli gözlemci), minik çapta, bir yerde de Yalta Konferansı’nı andıran görüşmeler yapılmıştı.

Bundan sonrasında da, Türkiye’nin doğmakta olan Rojava Konseyleri projesine tarihi müdahale etmesine icazet veren Bölgesel güçlerin Rusya, İran ve Suriye oldukları daha sonra birçok kez basına yansımıştı.

Ancak, bölgede birçok konuda karşıt olan ABD ve Rusya blokunun Efrîn’in işgaline hazırlanan Türkiye’ye karşı olmamakta anlaştıklarını varsaymak için, rafine analize gerek kalmadığını anlayan Rojava’daki halklar, özellikle de Efrînliler çıplak bir Türk şiddetiyle karşı karşıya bırakılmışlardı.

Efrîn’in işgalinin Rusya ve ABD arasındaki gizli mutabakata dayandığı genel olarak kabul gören bir hipotez oldu.

Ve Erdoğan işgal için “operasyonlara devam“ derken;

Trump yönetiminden aldığı icazeti, Ocak 2018’de şu cümlelerle açıklamıştı: “Biz bölgede Amerika ile ortak çıkarlarımıza inanıyor, birlikte hareket edeceğimize inanıyoruz.”

Aradan üç yıl geçti ve bu yılın başında PYD Eşbaşkanlık Konseyi Üyesi Aldar Xelil: 2021 yılının Efrîn, Serêkaniyê ve Girê Spî’nin özgürleşeceği, halkların birliğinin sağlanacağı bir yıl olmasını diliyorum” açıklamasından sonra, DSG ile Suriye rejimi arasındaki askeri gerginliğin tırmandığı son günlerin ana haberlerinden biriydi.

Xelil’in: "Hewlêr’de, Silêmaniyê’de, Efrîn’de, Amed’de ya da Kandil’de yaşananlar birbirinden bağımsız olarak değerlendirilemez“ önermesine benzer bir çağrı da Komutan Mazlum Ebdî’den geldi. Ebdî, Güney Kürdistan Başbakanı Mesrur Barzani’ye gönderdiği bir teşekkür mesajında: “Önümüzdeki günlerde halkımızın çıkarları için birlikte çalışmayı ümit ediyorum” ifadelerine yer verdi.

Olanlardan bir bileşke oluşturmak gerekirse, Efrîn’in kurtarılması, Türk/Erdoğan rejimi açısından Kobanê’nin düşmemesi kadar sarsıcı bir etki yaratabilir.

Kürt güçlerinin Efrîn’in işgalden kurtarılması için oluşturacakları ulusal ve uluslararası bir girişim ve güç birliği, Türkiye için caydırıcı olabilir.

Efrîn’in kurtuluşu, Rojava Projesi’ni daha da yükseltecektir.

Rojava konusunda Amerikan tarihçi filozof Noam Chomsky’nin uyarıları ve önermeleri son dönemdeki tartışmalar ve Biden’li gelecek konusunda önemli:

“Rojava’da öncelikli problem hayatta kalmak. Rojava, Türkiye’nin, ABD tarafından izin verilen saldırganlığı, gaddar Esad rejimi ve bölgedeki diğer düşman güçler varken hayatta bile kalamayabilir. (Rojava’nın) Şu zamana dek ayakta kalması neredeyse bir mucizeydi. Devam ettirmek de pek tabii kolay bir görev olmayacaktır. Uluslararası dayanışma mümkün. Rojava örneği bu konuda oldukça fikir verici. (Rojava) Muazzam başarılara imza atıp uluslararası çevrelerde önemli bir sempati uyandırdı. Ancak yeterli değil çünkü pek az insan biliyor.”

Ne Efrînsiz bir Rojava, ne de Hewlêr’siz ayakta kalacak bir Rojava, önemlisi, Rojava penceresi olmayan bir Hewlêr’in de uzun dönem yaşama şansı olmayacak.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.