Kobanê devam ediyor hala

Selim FERAT yazdı —

28 Eylül 2020 Pazartesi - 23:00

  • Bu adamlar kendilerine boyun eğecek Kürtler arıyorlar; Kobanêliler bunu yapmadı. Yeni Özgür Politika haklı olarak son HDP operasyonunun adını "Kobanê Kabusu“ koydu. Kobanê devam ediyor hala. Bu kabustan dolayıdır ki Erdoğan Raptus‘ta (delilik nöbeti) ve Kürt variyetini talana devam ediyor!

Selimferat@web.de

 

6 yıl önce, 30 Eylül günü, Eşbaşkan Demirtaş ve HDP milletvekilleri, Belediye eşbaşkanları, düşmeyen Kobanê’yi ziyaret etmiş ve Kanton yetkilileriyle görüşmüşlerdi.

Bu ziyaretten beş gün sonra, 5 Ekim’de PYD Eşbaşkanı Salih Muslim DAİŞ’e karşı mücadelede uluslararası güçleri müdahaleye çağırmıştı.

Ve Erdoğan, HDP’yi tehdit etmişti:

Cevap gecikmemiş ve Demirtaş HDP grup toplantısında, yılmayacaklarını belirterek:

"Ölümden öte köy yoktur“ demişti.

Zor bir dönemde, rest çeken bir başkaldırı sözüydü bu.

HDP, sömürgeci bir parlamentoda, çözüm olmayacağını bile bile, yıllar boyu çetin geçen bir kavga çemberinde olduğunu bile bile helikopterden atılan köylülerin, ölmemek için direndikleri bir coğrafyada, çözüm aramaktan vazgeçmedi.

Bu arada helikopterden atma, Çiller döneminde, çaresiz kalan bir devlet mekanizmasının, çare addettiği bir infaz metodu olarak, 90’lı yılların ilk yarısında, Botan’da sıklıkla uygulanmıştı.

Berlin’de psikolojik tedavi görmek isteyen birinin verilerinden hatırlıyorum. Helikopterdekilere bir soru sorulurdu: "Konuşacak mısın?“

Hayır cevabını verenlerle ilgili bilgi alınmıyordu.

Berlin’de tedavi gören adam, "evet“ demiş, helikopterden aşağı atılmamış ve sonradan pişman olmuştu…

Kobanê direnişi bu yılların katl çarklarına rağmen, yola devam edenlerin, geleceğe bıraktığı miras oldu.

Tüm yaşananlara rağmen, HDP inatla yola devam etti.

HDP’nin mücadelesi, Türk Devletinin ve Erdoğan’ın caniyane mekanizmaya endeksli maskesini düşürme ve bunu, manipüle edilen kitlelere göstermenin tarihi çabası olarak görülmeli.

Son olarak, "Kütülüğün Sıradanlığı“nın (Hannah Arendt) Türk halkına kanıksanmak istendiği bir coğrafyada, son olarak HDP milletvekilleri tutuklandı; 82 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarıldı.

Dikkatimi çeken önemli bir açıklama PYD Eşbaşkanı Salih Muslim’den geldi:

"Son HDP operasyonu ile iç savaş kapısı aralanmıştır.“

HDP’li milletvekillerinin tutuklanmalarına karşı önemli bir tepkinin Kobanê ekseninden geleceği biliniyordu.

Öyle de oldu: Özerk Yönetim kurumları ve siyasi partileri bir protestoyla açıklamada bulundular ve durumu şu sözlerle betimlediler:

"Türkiye’de siyaset tıkanmıştır, özgürlükler kısıtlanmıştır.”

Siyasi kılıflar bulmaya çalışan devlet yetkililerini bir yana bırakın.

Ankara Cumhuriyet Başsavcısı hakkında suç duyurusunda bulunmak gerekiyor.

Kobanê’dan intikam operasyonu talimatının Saray’daki düğün töreninde alındığı biliniyor.

Talimat, kararname imzalarken poz veren Roboskî Recep’e ait. Hüsrana uğrayacak bir Saray sakininin eşikteki hazin sonu, ona histerik kararlar aldırıyor.

Diyarbekir’de biraraya gelen Kürdistanî İttifak Partileri, operasyonla ilgili açıklama yaptılar: "Tekçi siyasi yönetim mantalitesi Türkiye’de muhalif taraflara özellikle de Kürtlere karşı uygulanan zulüm ve zorbalığın boyutu gün be gün artmakta ve çok üst boyutlara ulaşmaktadır.“

Bu adamlar kendilerine boyun eğecek Kürtler arıyorlar; Kobanêliler bunu yapmadı. Yeni Özgür Politika haklı olarak son HDP operasyonunun adını "Kobanê Kabusu“ koydu. Kobanê devam ediyor hala.

Bu kabustan dolayıdır ki Erdoğan Raptus‘ta (delilik nöbeti) ve Kürt variyetini talana devam ediyor!

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.